« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Më pak para për vajtje-ardhjet e deputetëve në Parlament
Kina kërcënon SHBA-në: Nëse sulmoni Korenë ne ...
auto_Screenshot_421502487070.jpg

Kina ka paralajmëruar SHBA-në se do të qëndrojë neutrale nëse Korea e Veriut sulmon e para bazën ushtarake amerikane. Por, nëse SHBA shpall e para luftë, atëherë Kina do të bashkohet me Korenë e Veriut dhe do të synojë të parandalojë çdo sulm. Kështu thuhet në një editorial të “Global Times”, gazetë e drejtuar nga qeveria e Kinës.

Kina po përpiqet të ruajë pak a shumë neutralitetin në një kohë kur tensionet mes SHBA-së dhe Koresë Veriore janë në pikën më kritike. Frika e një sulmi bërthamor nga të dyja palët ka bërë që Kina të saktësojë qëndrimin e saj.

“Kina kundërshton luftën në Gadishullin Korean. Ajo nuk inkurajon asnjë palë që të nxisë konflikt ushtarak. Kina dëshiron të bëjë të qartë gjithashtu që nëse Korea e Veriut nis e para raketa që kërcënojnë territorin e SHBA, Kina do të qëndrojë neutrale. Nëse SHBA dhe Korea e Jugut kryejnë sulme dhe përpiqen të përmbysin regjimin e Koresë së Veriut dhe të ndryshojnë modelin politik të Gadishullit Korean, Kina do t’i ndalojë ta bëjnë këtë gjë”, thuhet në artikullin e “Global Times” të kontrolluar nga qeveria.

Për disa vite me radhë, Kina është aleati më i rëndëishëm i Koresë së Veriut dhe partneri tregtar. Më herët Presidenti Trump deklaroi se Korea e Veriut do të përballet me zjarr dhe tërbim. Ndërsa shteti komunist reagoi duke thënë se po harton një plan që të godasë me raketa ishullin Guam, territor i SHBA ku ndodhet një bazë ushtarake.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.08.2017, 09:40  | T.E. | 1,891 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat
Nuhiu: Kundër atyre që nxisin urrejtje nacionale do të ketë masa adekuate
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Fjalët e para të Vuçiqit në Kosovë: Duam paqe me shqiptarët
Granit Shala i zbulon të dashurin Linda Morinës: Meret me politikë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.