Daçiq: Serbia mund të ndryshojë qëndrimin për emrin e Maqedonisë
Gruevski: Qeveria gabon nëse e ndryshon politikën tatimore
Jeremiq: Tërheqja e diplomatëve serb nga Shkupi, dilentantizëm dhe mashtrim diplomati..
« E tmerrshme » Huliganët maqedonas rrahin barbarisht Albanin, institucionet heshtin (Foto)
Opozita nga foltorja fletë për gjithçka, vetëm për Zvërlevskin JO!
Marko Zvrlevski by MIA 640_2.jpg

Shkup 12 gusht - Gjatë gjithë ditës, deputetët e VMRO-DPMNE-së, nga foltorja e Kuvendit diskutonin për qeverinë, për zjarret, për pagat, për emigrantët. Ata diskutonin për gjithçka, vetëm për shkarkimin e prokurorit publik shtetëror Marko Zvrllevskin – jo.

Zoran Ilioski nga VMRO-DPMNE u shpreh se LSDM me këtë debat dëshiron ta defokusjë publikun nga sukseset e mëdha në thonjëza, sepse – siç tha –  për 70 ditë, ata nuk kanë bërë asgjë. “Sipas Kodit zgjedhor, ky diskutim duhet të ndërpritet dhe të vazhdojë më 15 tetor. Megjithatë, për ta, është e rëndësishme të flitet për gjithçka, por jo edhe për problemet, të cilat ata nuk janë të aftë t’i zgjidhin, si për shembull shuarja e zjarreve”, tha Zoran Ilioski, nga VMRO-DPMNE.

Koordinatori i grupit parlamentar të LSDM-së, Tomisllav Tuntev prej fillimit potencoi se deputetët e partisë së tij nuk do të marrin pjesë në këtë diskutim – siç e quajti – të pakuptimtë. “Nuk mund që ju kolegë nga VMRO-DPMNE të na tërhiqni të marrim pjesë në këtë diskutim të pakuptimtë. Edhe e harxhojmë kohën tonë, edhe i harxhojmë paratë e qytetarëve, edhe nuk ka kurrfarë efekti”, u shpreh Tomisllav Tuntev, Koordinator i grupit parlamentar të LSDM.

Tuntev shtoi se, që të zbatohen reformat që i pret Bashkimi Evropian por edhe qytetarët e Maqedonisë, nevojitet efikasitet në punë, duke filluar nga gjyqësori dhe për këtë arsye  duhet të shkarkohet prokurori publik Marko Zvërllevski. Lidhja Demokratike e Maqedonisë deklaroi sot se VMRO-DPMNE po bën bllokadë klasike të reformave, duke filluar me obstruksionet për konstituimin e Kuvendit, më pas me zgjedhjen e kryetarit dhe të nënkryetarëve të Kuvendit, me pengimin e ndryshimeve kadrovike në Prokurorinë Publike si dhe me pengimin e reformave të sistemit gjyqësor.

“Këto bllokada nënkuptojnë edhe pengimin e proceseve euroatlantike dhe zbatimin e rekomandimeve të Pribes për reforma në shërbimet sekrete, në media dhe në gjyqësor”, nga LDM. Vërejtjet kryesore të organizatave ndërkombëtare, të përfshira në zgjidhjen e krizës politike në vend, sugjerojnë se prioritare janë reformat në sistemin gjyqësor të Maqedonisë. Partia në pushtet LSDM konsideron se çlirimi i gjykatave nga ndikimi politik duhet të fillojë me shkarkimin e prokurorit shtetëror.(TV21)

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.08.2017, 19:10  | B.M. | 2,534 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Gjuajtje me armë pranë burgut të Idrizovës, ja çfarë ndodhi
Vuçiq tregon arsyen se pse Beogradi ka tërhequr personelin diplomatik nga Shkupi
Ja cilat shkaqe mund të jenë për tërheqjen e diplomatëve serb nga Maqedonia!?
Ramabaja: Tërheqja e diplomatëve serb nga Shkupi, pranim publik i disfatës së `27 Prillit` nga ana e Beogradit
Morena do t’ju çmendë me këtë foto nga pishina (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.