« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
SPB Tetovë: Kontrolle të përforcuara për zbulimin dhe sanksionimin e të shtënave në dasma
99098140_11.jpg

Tetovë, 17 korrik - Pas disa rasteve të plagosjes dhe lëndimeve nga armë zjarri, në rajonin e Tetovës dhe Gostivarit, SPB Tetovë sot i përsëriti apelet për përmbajtshmëri nga të shtëna dhe organizim të paautorizuar të fishekzjarreve dhe paralajmërimeve të kontrolleve të përforcuara.

Apelet, sipas zëdhënësit Marjan Josifovski, vijnë në periudhë kur në jehonë të plotë janë dasmat dhe ahengjet e tjera familjare, ku drejtpërdrejtë ose jodrejtpërdrejtë kanë ndodhur edhe lëndime nga armë zjarri.

"Të shtënat janë në kundërshtim me Ligjin kundër rendit publikë dhe qetësisë dhe dënimi për këtë lloj të kundërvajtjes është prej 200 deri 500 euro në kundërvlerë të denarit. Varësisht nga rrethanat dhe pasojat, të shtënat mund të paraqesin edhe vepër penale për të cilën parashikohet edhe dënim me burg prej një deri pesë, respektivisht dhjetë vite", nënvizon Josifovski.

Nga SPB Tetovë, theksojnë se duhet të mbahet llogari edhe të mos sillet në rrezik siguria për jetën e të pranishmive gjatë organizimit të ahengjeve familjare.

"Dëshirojmë edhe një herë t'u bëjmë me dije qytetarëve nga rajoni i Pollogut se fishekzjarret në mënyrë të obligueshme duhet të paraqiten në stacionet ose sektoret më të afërta policore, në rajonin ku organizohen, ndërsa organizatorët e tyre prej më herët t'i zbatojnë të gjitha masat me ligj të parapara mbrojtëse", thotë Josifovski.

Sektori i Punëve të brendshme tetovë veçmë i ka përforcuar kontrollet, aktivitetet parandaluese dhe të tjera për zbulim me kohë dhe sanksionim të shkeljeve të rendit publik dhe qetësisë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.07.2017, 15:13  | Xh.I. | 504 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
Besa e Bilall Kasamit mban Kongresin e parë
« Foto » Shtetasi turk humb jetën në aksident në rrugën Tetovë-Gostivar
Maqedonia prej nesër nën borë
« Zhurnal mëson » Nesër takohen Thaçi dhe Gashi, ja tema e bisedimeve!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.