« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
« INSIDE » "LYPSARËT": Detyrim nga familjarët, ose lojë me prapavijë?
Presidenti Meta shpreh ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Abdylaqim Ademit
« INTERVISTË-VIDEO » Osman Kadriu: Ligji për gjuhët ka bazë Kushtetuese edhe do të miratohet ashtu siç ësh..
Rritet mbështetja për reforma në VMRO-DPMNE
19070350_303.jpg

Shkup, 17 korrik Zhurnal.mk - Nismëtarët e reformave në VMRO-DPMNE pohojnë se pjesa më e madhe e anëtarësisë kërkon reforma në parti.

"Një numër i madh i anëtarësisë mbështetin reformat në VMRO-DPMNE", thonë iniciatorët që filluan këtë proces muajin e kaluar.

Kjo grupë e "reformatorëve" këtë përshtypje  e ka krijuar pas aktiviteteve intenzive në teren në takime të shumta në komitetet e partisë ku  tërësisht është shpjeguar procesi i demokratizimit dhe i reformave në parti.

"Pjesëmarrja është e shkëlqyer,kemi  mbështetje të madhe. Një pjesë e madhe e anëtarësisë mbështet propozimet që çojnë për të rivendosur dhe ri-brandimin e partisë, në mënyrë që ajo të bëhet parti kredibile në vend. Ndryshimet janë të nevojshme, jo vetëm për VMRO-DPMNE-së, por për forcimin e demokracisë në vend dhe krijimin e një alternativë serioze për qeverinë ", shpjegon Aleksandër Mihajlovski, një nga nismëtarët e reformës në VMRO-DPMNE.

Ai dhe kolegët e tij nga iniciativën në të kaluarën janë nënshtruar fyerjeve, poshtërimit dhe diskualifikimeve personale nga personat në organet drejtuese të VMRO-DPMNE-së. Por këto metoda nuk kanë ndryshuar mendjet e tyre që qëllimin e tyre për reforma të mos e paraqesin para gjithë Maqedonisë. Koncepti i demokratizimit dhe modernizimit të VMRO-DPMNE-së, ata zyrtarisht e  dërguan në selinë e partisë më 25 qershor. Deri më sot nuk ka marrë një përgjigje.

 

"Nga udhëheqësia na injorojnë, por në teren është ndryshe.  Duke pasur parasysh frikën dhe kontrollin që mbretërojnë në parti, jemi të befasuar me inkurajinin e anëtarësisi për paraqitjet tona dhe japin mbështetje maksimale për propozimet tona. të gjithë e kanë të qartë se duhet të reformohet. Në takime nuk diksutohet për zgjidhje personale partiake por për zgjidhje sistemore, a duam liri dhe demokraci apo parti të rrobëruar dhe njëmendësi", thotë Mihajlovski.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.07.2017, 10:41  | A.SH | 1,607 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Flet babai i 13 vjeçares së dhunuar: Nëse vazhdon të qëndrojë aty do të mbes shtatzënë prap
Gjermania njeh lejet e vozitjes nga Maqedonia
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.