« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Më pak para për vajtje-ardhjet e deputetëve në Parlament
« Zhurnal mëson » Më 11 mars Sela rikandidohet për kreun e ASH, ja emrat e nënkryetarëve të partisë
Siri: Më shumë se 330 mijë njerëz të vrarë gjatë luftës civile
auto_siri-3-735x4001500232687.jpg

Më shumë se 330 mijë njerëz janë vrarë gjatë konfliktit gjashtë vjeçar në Siri.

 

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani tha se ka dokumentuar vdekjen e 331,765 njerëzve në të gjithë Sirinë që nga shpërthimi i konfliktit në mes të marsit 2011, me fillimin e protestave anti-qeveritare.

 

Të përfshirë në numrin e përgjithshëm të vdekjeve janë 99,617 civilë, tha kreu i Observatorit, Rami Abdel Rahman për AFP, duke shtuar shifrat përfshijnë periudhën mes 15 marsit 2011 deri me 15 korrik 2017.

 

Gjithsej 18,243 fëmijë dhe 11,427 gra ishin në mesin e civilëve të vrarë, tha Observatori.

 

Në raportin e fundit, Observatori tha se një total prej 116,774 anëtarësh të forcave të regjimit ose mbështetësve të regjimit janë vrarë në Siri që nga fillimi i konfliktit.

 

Konflikti në Siri shpërtheu gjatë protestave paqësore antiqeveritare në vitin 2011, por që shpejt u shëndrrua në një luftë me një mori pushtetesh vendore dhe rajonale. Konflikti brutal ka shkatërruar disa qytete në Siri. Lufta nuk ka kursyer sa vendet antike, ndërsa miliona njerëz janë detyruar të largohen nga atdheu.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.07.2017, 22:24  | Z.H. | 531 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat
Nuhiu: Kundër atyre që nxisin urrejtje nacionale do të ketë masa adekuate
Fjalët e para të Vuçiqit në Kosovë: Duam paqe me shqiptarët
Cipras: Nacionaliteti maqedonas nuk ka ekzistuar asnjëherë
Granit Shala i zbulon të dashurin Linda Morinës: Meret me politikë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.