« Vizita e presidentit Meta dhe komisionerit Hahn, flasin analistët » Partitë shqiptare të shfrytëzojnë momentin, të ecin rrugës së SHBA dhe BE-së
BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
LSDM: Po i lirojmë institucionet e robëruara nga VMRO-DPMNE
2612-SDSM-ZNAME.jpg

Shkup, 16 korrik - Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë nëpërmjet një komunikate për media kanë reaguar për deklaratat e pjesëtarëve të VMRO-DPMNE-së, që sipas tyre, LSDM po i partizon institucionet, duke thënë se institucionet ishin të partizuara pikërisht nga VMRO-DPMNE ndërsa LSDM po siguron institucione profesionale shtetërore, njofton Zhurnal.

"Partizimi i institucioneve shtetërore dhe koordinii i shtetit nga ana e partisë ishte shenjë mbrojtëse e qeverisjes 11 vjeçare e VMRO-DPMNE-së. Një nga shembujt më të qarta për partizimin masovik ishte Ministria e Punëve të Brendshme e cila siç pati pranuar ish ministrja Gordana JAnkullovska, VMRO-DPMNE e shndëroi në MVRO-VMRO", thonë nga LSDM në reagim.

Sipas LSDM-së, VMRO-DPMNE nëpërmjet keqpërdorimeve dhe partizimeve masovike, nga institucionet bëri servis për realizimin e interesave dhe dëshirave të Nikolla Gruevskit dhe bashkpunëtorëve të tij.

"Pikërisht kjo sjellje e VMRO-DPMNE-së mbi institucionet dhe qytetarët e bëri Maqedoninë shtet të izoluar dhe e largoi nga rrugët euro-atlantike", thuhet në reagimin e LSDM-së.

Nga LSDM për në fund paralajmërojnë se Qeveria e re e udhëhequr nga ta, filloi me procesin e lirimit të institucioneve të robëruara nga ana e VMRO-DPMNE-së./Zhurnal.mk

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.07.2017, 18:10  | Z.H. | 1,489 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
Ja si është zgjidhur skandali mes Maqedonisë dhe Serbisë për agjentin serb
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.