« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Një vit nga grushshteti i dështuar në Turqi (video)
tuerkiyede-askeri-darbe-girisimi-oenlendi-3929-640x380_1.jpg

Sot më 15.07.2017 bëhen plotë një vit nga tentativa e përgjakshme për grushtshtet në Turqi. Dita kur u cenua rëndë demokracia dhe rendi kushtetues i Turqisë. Me urdhër të gjeneralëve puçistë, u vranë mbi 250 qytetarë të cilët vërshuan rrugët e vendit për të mbrojtur Qeverinë e zgjedhur në rrugë demokratike.

 

Çfarë ndodhi më 15 korrik 2016? Agjencia Anadollu ka përgatitur një video në formën e kronologjisë e cila shpjegon ngjarjet e kësaj nate të kobshme, kur organizata terroriste FETO tentoi të kryej grushtshtet.

 

Në këtë video, e cila gjatë vitit të kaluar është shfaqur nëpër ekspozita të ndryshme informative në mbarë botën, janë radhitur ngjarjet më të rëndësishme në mënyrë kronologjike dhe sipas radhës duke u bazuar në orën që ato ndodhën.

 

Ndërsa, në fund të saj është një fjalim i presidentit të Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, i bërë një ditë më vonë përpara mijëra qytetarëve të Stambollit të mbledhur në rrugë dhe sheshe për t’i dalë në mbrojtje demokracisë dhe instuticioneve të zgjedhura me anë të vullnetit të tyre. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.07.2017, 09:10  | Z.H. | 1,006 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.