« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Këto janë miliardat që shpenzojnë amerikanët,gjermanët dhe britanikët për vendparkim
PARKIM_1.jpg

Sipas një studimi të fundit të publikuar, shoferët në SHBA, Britani të Madhe dhe Gjermani, shpenzojnë miliarda para në vit dhe orë të panumërta duke kërkuar për vendparkim dhe pagesë.

Studimi nga INRIX, duke anketuar 17,986 shoferë në 30 qytete në tri këto vende, ka gjetur se në rastin e New York-ut, shoferët shpenzojnë 107 orë në vit thjesht për një vendparkim,ndërsa ata në Londër dhe Frankfurt 67 respektivisht 65 orë.

Për një vit në SHBA thuhet që shpenzohen rreth 72,7 miliardë dollarë në vit për parking, 46 miliardë dollarë në Gjermani dhe rreth 30 milionë dollarë në Mbretërinë e Bashkuar.

Në SHBA thuhet që mesatarisht pagesa për parking e një shoferi për një vit është 97 dollarë, në Gjermani 98 euro dhe paska më e habitshme në Mbretërinë e Bashkuar 209 funta, kryesisht nga frika se shoferët do të marrin një gjobë parkimi. /Indeksonline/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.07.2017, 08:09  | L.E. | 891 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.