"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Str..
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Kremtohet dita e Teqes në Gjakovë
gjk.jpg

Gjakovë, 15 korrik - Komuniteti bektashian kremtoi Ditën e Teqesë në Gjakovë. Me këtë rast u organizuan aktivitete të ndryshme, ndërsa në qendër të vëmendjes ishte takimi, ku u fol për rolin historik të Teqesë së Gjakovës dhe kontributin e Baba Qazim

Bakallit njërit prej udhëheqësve më të njohur të kësaj teqeje.

 

Në këtë takim mori pjesë edhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, i cili vlerësoi

lartë kontributin e teqesë së bektashinjve në Gjakovë, ndërsa në emër të Bashkësisë Islame të Kosovës foli Resul

Rexhepi. Konferenca me titull “Teqeja Bektashiane e Gjakovës vatër e atdhetarizmit” që u mbajt në Hotel “Pashtriku”

mblodhi edhe mysafirë të shumtë. Për tolerancën fetare foli Dom Lush Gjergji.

 

Duke vlerësuar lartë rolin e teqesë së bektashinjve, baba Mumin Lama i bëri një vështrim rrugëtimit të kësaj

teqeje, ndërkaq për kontributin e Baba Qazim Bakallit u lexua një kumtesë e përgatitur nga Tahir Bakalli e të

cilën e lexoi Agim Jaka.

 

Mes të ftuarve, i pranishëm ishte edhe Albin Kurti, i nominuar për kryeministër të Kosovës nga Lëvizja

Vetëvendosje./radiogjakova/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.07.2017, 08:54  | Z.H. | 1,125 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Strumicë !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇKM-së në Pelicë, por JO edhe për protestën që u mbajtë sot për rastet e montuara!
Sela i thotë Zaevit, gabim e ke
Këngëtarja tregon ‘zogun’ në tapetin e kuq (Foto)
Më joshëse nëna sesa e bija (FOTO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.