« Analizë » Zoti Zaev mileti do mirëqenje sociale e jo “ajrosje” të Qeverisë
A do të shkrihet Besa e Gashit në PDSH-në e Thaçit?
Allagjozovski: Është rritur mbështetja për “synetime” në emër të kulturës shqiptare n..
« Esnafi i Kulturës » Të rishikohet ose të shpallet i pavlefshëm programi vjetor i Ministrisë së Kulturës
Kundërshtohet ndërtimi i xhamisë në Prishtinë, tregohen edhe arsyet
xhamia-1-780x439.jpg

Prishtinë, 15 korrik - Një grup qytetarësh, por edhe pjesëtarë të shoqërisë civile kanë reaguar për ndërtimin e xhamisë në lagjen Dardania në Prishtinë.

 

 

Sipas tyre kjo xhami po ndërtohet jashtë rregullave urbanistike të kësaj lagjeje.

 

“Ideja nuk është më ndalu ndërtimin e xhamisë, por i kësaj xhamie”, ka thënë Yll Rugova nga shoqëria civile.

 

“Prishtina ka plan urbanistik dhe duhet të ndjekin disa rregulla”.

 

“Në këtë kontekst, objekti ne fjalë që po kërkohet të merr leje, nuk është në përputhje me ambientin që është duke u ndërtuar”.

 

“Kërkesa për leje do të shkojë në Kuvendin Komunal dhe këtë do ta votojnë sipas gjitha gjasave asamblistët”.

 

“Ne po kërkojmë që edhe ky objekt të kalojë të gjitha proceset, sikurse edhe objektet e tjera”.

 

 

Kështu ka thënë Rugova në Ballë për Ballë të Orës së Fundit.

 

“Unë nuk i kuptoj pse Bashkësia Islame e Kosovës insistojnë kaq shumë në këtë projekt”.

 

“Ne i inkurajojmë asamblistët ta votojnë një projekt për xhaminë në këtë pjesë të Prishtinës, por jo këtë projekt”.

 

“Nuk kemi asnjë tendencë – kjo ka të bëjë me BIK, sepse ata po mundohen në këtë kohë kur nuk ka institucione ta kontrabandojnë çështjen e xhamisë”.

 

“Nuk më pengon xhamia, më pengon nëse aty ndërtohet një objekt i shekullit 15”.

 

“Unë jam absolutisht pro ndërtimit të një xhamie aty”.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.07.2017, 08:50  | Z.H. | 821 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Adelina i bën "hyzmet" burrit me pixhame me "Minnie Mouse" (Video)
Adelina Tahiri: Dashuria nuk njeh moshë, fe e as rracë, e lumtur që jam shtatzëne!
I vdekuri ngritë dorën lartë, "çmendet" mjeku
Geta Beqa nuk di të ndalet, këtë herë ua tregon të pasmet teksa ushtron
A do të shkrihet Besa e Gashit në PDSH-në e Thaçit?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.