« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na ..
"OVL UÇK" e Kosovës do të shënojë 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në Maqedoni
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Shteti amerikan në krizë: Nuk përballojmë dot kërkesën për hashash
auto_marihuana11500034285.jpg

Duke qenë se ka mungesë të marijuanës në tregje, autoritetet në Nevada po e mendojnë seriozisht marrjen e masave emergjente!

 

Kërkesa për kanabis ka qenë shumë e lartë në shtetin amerikan që prej 1 korrikut, kur u legalizua përdorimi personal i tij.

 

Ligji i ri i jep grosistëve të pijeve alkoolike të drejtën e shpërndarjes, por “shumica e tyre nuk i përmbushin kriteret e licencimit”, sqarojnë burime të Departamentit të Taksave në Nevada, i njëjti organizëm që doli me deklaratën e situatës së jashtëzakonshme, gjë që lejon aprovimin e masave shtesë për të përballuar mungesën e lëndës narkotike në treg.

 

Një pjesë e medieve vendase e kanë trajtuar problemin me humor. “Nevada ka një problem me drogën, – shkruan “Los Angeles Times”. – Nuk ka mjaftueshëm!”

 

Zyrtarët e pranojnë se nuk ua ka marrë mendja, që kërkesa do të ishte në nivele të tilla.

 

“Papritur gjen përpara derës 1.000 vetë dhe nuk di çfarë të bësh”, thotë një prej të licencuarve, Al Fasano, bashkëthemelues i “Las Vegas ReLeaf”. “Jemi detyruar t’u themi njerëzve se produkti që disponojmë është i limituar në sasi”, shton ai.

 

Shoqata “Nevada Dispensary Association” llogarit se, vetëm në 4 ditët e para pas legalizimit, shitjet e marijuanës mbërritën në nivelin e 3 milionë dollarëve, e të ardhurat nga taksat ishin një milion dollarë.

 

Duke ndjekur shembullin e Kolorados, Oregonit, Uashingtonit dhe Alaskës, Nevada votoi në favor të përdorimit vetjak të marijuanës në muajin nëntor.

 

Përdorimi mjekësor i kësaj bime lejohet në 25 shtete amerikane.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.07.2017, 16:14  | Z.H. | 958 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
Vildane Zeneli shkëmben puthje me një person të afërt me motrat Jenner e Kardashian
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.