« Analistët »  Politika shqiptare të jetë më aktive në agjendën euro-atlantike
A po ushtron presion, "hakmarje" politike Azem Sadiki mbi mësimdhënësit në Komunën e ..
« Analistët » Mjerisht, Maqedonia nuk ka president i cili flet me kokën e vet
« Analistët » Zaev me retorikë "neutralizon" zërat kritik
Retrospektivë nga Andrey Tarkovskit në kinemanë "Jusuf Gërvalla"
kultt_1.jpg

Pas shfaqjes së filmave do të ketë edhe diskutim të hapur me audiencën rreth temave që trajtojnë filmat, përcjellë KultPlus.

Kinemaja ‘Jusuf Gërvalla’ do të organizojë një retrospektivë të dy prej veprave më të njohura të autorit rus Andrei Tarkovsky, shkruan KultPlus.

Filmat që do të shfaqen janë ‘Stalker’ i cili vjen më datë 21 korrik në ora 16:00 dhe ‘Andrei Rublev’ më 22 korrik në ora 16:00. Pas shfaqjes së filmave do të ketë edhe diskutim të hapur me audiencën rreth temave që trajtojnë filmat.

“Çfarë do të thotë të besosh? Sa është e rëndë barra e besimit në kohën moderne? A mund të fitoj besimi i njeriut, në një botë që nuk beson më në asgjë? Këto janë vetëm disa prej preokupimeve që Tarkovsky i shfaq në Stalker”, thuhet në njoftimin e organizatorëve. 

Filmat do të shfaqen me titra shqip dhe hyrja është falas. / KultPlus.com

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.07.2017, 13:48  | L.E. | 469 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zenko me prejardhje shqiptare në Lozovë të Shtipit, gjenë familjen e tij nga Malisheva
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”
Zhvishet Zejnepi, zbulon komplet gjoksin dhe linjat trupore (Foto +18)
Bëhuni gati, vjen i ftohti dhe acari
Mbajeni frymën, “Katilja” publikon foto super të nxehta në Instagram
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.