« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
SHBA-ja do t`i shesë Rumanisë sisteme mbrojtjeje për 4 miliardë dollarë
auto_f-thaad-a-201705031500017991.jpg

"Departamenti i Shtetit dëshiron të aprovojë një shitje të mundshme pajisjesh ushtarake të sistemeve të mbrojtjes ajrore Patriot si dhe të japë mbështetjen e nevojshme për to Rumanisë", tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë të martën.

Partnerët kryesorë të kontratës do të jenë Raytheon Co dhe Lockheed Martin Corp, bëri të ditur Agjencia për Sigurinë e Mbrojtjes. Kongresi i SHBA-s ka tani 30 ditë kohë, që të paraqesë argumenta kundërshtues. Por gjasat për këtë janë të pakta, meqenëse Rumania është një partnere e NATO-s me dalje të rëndësishme strategjike në Detin e Zi.

"Rumania do ta përdorë sistemin raketor Patriot për të forcuar mbrojtjen e atdheut dhe për të mbajtur larg kërcënimet rajonale", tha Departamenti Amerikan i Shtetit. "Shitja e propozuar do të rrisë aftësitë mbrojtëse të ushtrisë rumune për mbrojtje nga agresionet dhe do të jetë mburojë për aleatët e NATO-s, të cilët shpesh stërviten dhe veprojnë brenda kufijve të Rumanisë."

Patriot është një sistem lëvizës i mbrojtjes raketore, i prodhuar nga Raytheon dhe që është projektuar për të kapur raketa taktike balistike, raketa kryqëzorësh që fluturojnë ulët dhe avionë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.07.2017, 11:04  | Xh.I. | 590 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.