« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
“Përtej fantazisë” me 13 piktura në Shtutgart
shtu.jpg

Vepra të realizuara në teknikë të përzier, me pikturë e dizajn grafik, të artistes kosovare Arbresha Hoxha, për shtatë ditë, zënë vend në janë vënë në hapësirat e Konsullatës së Kosovës në qytetin gjerman, Shtutgart.

Të përmbledhura në titullin “Përtej fantazisë”, veprat të realizuara në teknikë të veçantë, disa prej tyre shpërfaqin imazhe të personaliteteve të njohura publike.

Ekspozita e iniciuar në kuadër të diplomacisë kulturore të Ministrisë së Punëve të Jashtme, është hapur të dielën mbrëma. Veprat e ekspozuara në Gjermani, Hoxha nuk i ka ekspozuar më parë. Kjo është ekspozita e dytë personale që ajo hap jashtë vendit. Ka thënë se për shkak të transportit, nuk ka mundur të dërgojë më shumë vepra.

“Janë gjithsej trembëdhjetë punime, që nuk kanë qenë të ekspozuara më parë. Për shkak të transportit nuk kam dërguar më shumë”, ka thënë Hoxha. Në një gërshetim midis dizajnit, grafikës e pikturës janë edhe disa portrete në mesin e të cilëve edhe ai i Leninit e Picassos. Hoxha ka thënë se prezantimi i punës së saj para audiencës gjermane ka rëndësi për prezantimin dhe imazhin e saj si artiste. Për titullin e ekspozitës ka një shpjegim të thjeshtë.

“Sepse të gjitha veprat janë të realizuara sipas fantazisë sime”, ka thënë ajo.

Hoxha në korrik të vitit 2015, kishte hapur ekspozitë personale në ambiente të bibliotekës së qytetit te Zarës në Kroaci. Aty, Hoxha kishte prezantuar 12 vepra, në ekspozitën me titull “Kubistic Momentus”.

Në të njëjtën vend qe hapur edhe një ekspozitë kolektive e një grupi artistësh të Fakultetit të Arteve të Universitetit të Prishtinës. Hoxha ka përfunduar studimet master për dizajn grafik në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.07.2017, 16:32  | L.E. | 409 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.