« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Baleti Kombëtar i Kosovës prezantohet me dy shfaqje në ‘Mozart Festival’ në Bullgari
baletii_1.jpg

Dy shfaqje të realizuara nga Trupa e Baletit të Kosovës, do të shkrihen në skenën e ‘Mozart Festival’ në Bullgari më datë 15 korrik, shkruan KultPlus.

Baleti Kombëtar i Kosovës do të prezantohet me dy shfaqje brenda një nate në edicionin e 13-të të "Mozart Festival" që mbahet në Pravets, Bullgari.

Shfaqja "Xhuljeta pa Romeon" me koreografi nga Darrel Toulon dhe shfaqja "Dasma" me koreografi nga Mehmet Balkan, do të shkrihen në skenën e këtij festivali në Bullgari më datë 15 korrik duke filluar në ora 20:30.

Në rolet kryesore të shfaqjes “Xhuljeta pa Romeon” luajnë balerinët: Teuta Krasniqi, Fatmir Smani, Muhamet Bikliqi, Sead Vuniqi, Leonora Rexhepi, Vjollca Llugiqi por jo më pak të rëndësishëm janë edhe balerinët e tjerë.

Shfaqja “Dasma” është një bashkëpunim shqiptaro-turk. Koreografi i saj është Mehmet Balkan, një nga koreografët më të njohur në Europë. “Dasma” është bashkëpunimi i tij i dytë me trupën e baletit të Kosovës.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.07.2017, 16:32  | L.E. | 638 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.