« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Të ardhura doganore në gjashtë muajt e parë më të larta për 8,6 për qind
dougane.jpg

Shkup, 12 korrik- Drejtoria Doganore e Republikës së Maqedonisë në gjysmën e parë të vitit 2017 ka realizuar të ardhura në vlerë prej 36,8 miliardë denarësh, që paraqet për 8,6 për qind më shumë nga periudha e njëjtë në vitin 2016, respektivisht 5,7 për qind më shumë nga të ardhurat e planifikuara për këtë periudhë të vitit.

Drejtoria Doganore kumtoi se në bazë të TVSH-së janë mbledhur 22,05 miliardë denarë, që paraqet për 11,5 për qind, respektivisht për 2,3 miliardë denarë më shumë nga e paguara në periudhën e njëjtë në vitin 2016 dhe për 6,3 për qind më shumë nga të ardhurat e planifikuara nga TVSH-ja, nga dogana 2,5 miliardë denarë, që është për 8,9 për qind, respektivisht për 204 milionë denarë më shumë nga të paguarat në periudhën e njëjtë në vitin 2016 dhe për 4,5 për qind më shumë të ardhurat e planifikuara nga dogana, nga akciza 11,9 miliardë denarë, që paraqet për 4 për qind, respektivisht për 454,1 milionë denarë më shumë nga e paguara në periudhën e njëjtë në vitin 2016 dhe për 5,1 për qind më shumë nga të ardhurat e planifikuara nga akcizat. Nga kompensimet janë mbledhur 307,7 milionë denarë që paraqet për 6,6 për qind,  respektivisht për 6,6 për qind, gjegjësisht për 21,9 milionë denarë më pak nga të paguarat në periudhën e njëjtë të vitit 2015 dhe për 1,8 për qind më pak nga të ardhurat e publikuara nga kompensimet.

Drejtoria doganore e Republikës së Maqedonisë, duke mbajtur trend të përhershëm të rritjes së pagesës, pret që t'i plotësojë dhe ta tejkalojë planin për pagesë të shpenzimeve për vitin 2017. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.07.2017, 15:39  | L.E. | 883 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.