Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë..
« Analistët » Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
BPRM: Ekonomia po përmirësohet, zvogëlohet vlera e bonove të thesarit
national.jpg

Shkup, 12 korrik- Vendosmëria monetare është adekuate ndaj kushteve vijuese në ekonomi, e cila pas ngecjes në tremujorin e parë, treguesit tregojnë në përmirësim të gjendjes. Rezervat devizore në tremujorin e dytë tregojnë rënie në krahasim me fundin e tremujorit të parë, por ato vazhdimisht lëvizin në zonë të sigurtë.

Këtë e konstatoi Komiteti për politikë operative monetare të BPRM në seancë që u mbajt dje , e ku janë shqyrtuar gjendjet në ekonominë e vendit, lëvizjet e tregjeve financiare ndërkombëtare dhe ato të vendit dhe treguesit e ekonomisë së vendit në kontekst të vendosmërisë së politikës monetare.  

Komiteti, siç kumtoi sot BPRM-së, vlerësoi se pjesa më e madhe e treguesve të rëndësishëm për politikën monetare, janë të volitshëm dhe nuk dalin nga pritshmëritë, por megjithatë ekzistojnë postblloqe ku nevojitet kujdes i caktuar. Me këtë rast, posaçërisht janë të rëndësishme lëvizjet e tregut devizor, të cilat janë stabile, me lëvizje të zakonshme sezonale dhe pa presione të pranishme, ndërsa treguesit për rezerva devizore mbeten në nivelin adekuat.

Në seancë është kryer rishqyrtim i rregullt i trendeve te likuiditeti i bankave, në kontekst të vendimeve rreth vlerës së ofruar dhe vlerës së shkallës së kamatës  të instrumentit bazë, bonove të thesarit.

Banka popullore njofton se edhe gjatë periudhës së ardhshme me kudjes do t'i ndjek të gjitha indikatorët ekonomikë dhe ngjarjet në ekonominë e vendit, me ç'rast ndryshimet e ardhshme në politikën monetare në masë të madhe do të kushtëzohen nga lëvizjet në ekonominë e vendit dhe sektorit ekstern.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.07.2017, 13:29  | L.E. | 823 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.