« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Konferencë përfundimtare e tuining projektit për të drejtat e pronësisë intelektuale
koference.jpg

Shkup, 11 korrik- Transmetimi i praktikave dhe përvojave më të mira nga vendet evropiane për zbatimin e të drejtave nga pronësia intelektuale është qëllimi i tuning projektit 19-mujor "Përforcimi i zbatimit të të drejtave nga pronësia intelektuale", konferenca e të cilit përfundimtare u mbajt sot.

Tuining projekti në vlerë prej 1,4 milionë euro që filloi në dhjetor të vitit 2015 dhe ka zgjatur deri në korrik këtë vit, e zbatoi Zyra daneze për patentë dhe marka tregtare në bashkëpunim me Entit shtetëror për pronësi industriale të Republikës së Maqedonisë. Në kuadër të tij janë mbajtur një sërë stërvitjesh me qëllim që të përmirësohen dhe modernizohen institucionet kompetente në vend dhe të afrohet legjislatura ndaj standardeve evropiane.

Përmes projektit janë përforcuar edhe kapacitet administrative të Entit shtetëror për pronësi industriale dhe kapacitetit operativ të Drejtorisë së doganave, nsërsa shfryrtëzues ishin edhe MPB, Inspektorati tregtar shtetëror, Ministria e Drejtësisë, Akademia për gjykatës dhe prokurorët publikë dhe Ministria e Kulturës.

Drejtori i Entit shtetëror për pronësi industriale Safet Emruli tha se tuning projekti do ta afrojë Maqedoninë drejt plotësimit të kushteve për anëtarësim në Union.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.07.2017, 15:07  | L.E. | 994 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.