« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Tendencat afariste në ndërtimtari në tremujorin e dytë më të volitshme
afar.jpg

Shkup, 10 korrik- Pritjet për porositë e përgjithshme për punët ndërtimore në tremujorin e dytë janë më të volitshme në krahasim me tremujorin paraprak, publikoi sot Enti Shtetëror i Statistikës.

Në tre muajt e ardhshëm pritet edhe rritje e numrit të të punësuarve.

Vlerësim i gjendjes ekonomike në tremujorin e dytë është më i volitshëm në raport me tremujorin e parë, ndërsa më i volitshëm edhe në raport me tremujorin e dytë të vitit të kaluar. Më i volitshëm është edhe vlerësimi për gjendjen financiare në krahasim me tremujorin e parë.

Në periudhën e ardhshme pritet që çmimet shitëse të zvogëlohen, ndërsa gjendja e numërt dhe cilësia e mekanizimit dhe pajisjes në tremujorin e dytë të vitit janë mbi normalen.

"Ndikim më të madh të kufizimeve për përmirësim të aktiviteteve vijuese ndërtimore kanë faktorët e ardhshëm: shpenzime rritëse për materiale me 22.9%, nuk ka kërkesë me 16.0%, nuk ka kufizime me 15.1% dhe shpenzime rritëse financiare me 11.3%, qëndron në kumtesën e Entit Shtetëror të Statistikës

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.07.2017, 16:49  | L.E. | 788 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.