Një “vagon” me lëndë të pazbërthyera gjyqësore, gjyqësori i korruptuar dhe i ndikuar ..
« Analistët »  Politika shqiptare të jetë më aktive në agjendën euro-atlantike
A po ushtron presion, "hakmarje" politike Azem Sadiki mbi mësimdhënësit në Komunën e ..
« Analistët » Mjerisht, Maqedonia nuk ka president i cili flet me kokën e vet
Prodhimi industrial në maj është rritur për 9,2 përqind
industri.jpg

Shkup, 30 qershor- Prodhimi industrial në muajin maj është rritur për 9,2 për qind në krahasim me muajin e njëjtë vitin e kaluar, publikoi sot Enti Shtetëror për Statistikë.

Parë nëpër sektore, rritje ka në sektorin Xehetari dhe nxjerrjen e gurëve për 7,7 për qind, në sektorin e Industrisë përpunuese për 8,8 për qind dhe në sektorin Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe klimatizim për 13,8 për qind.

Në sektorin Industria përpunuese rritja është rezultat para së gjithash i prodhimit të rritur në pjesën e produkteve përpunuese, pijeve, produkteve të duhanit, tekstilit, produkteve të fabrikuara metalike, përveç makinave dhe pajisjeve dhe prodhimit të automjeteve motorike, rimorkiove dhe gjysmërimorkiove.

Sipas grupeve kryesore industriale, rritje ka tek Energjia për 18,1 për qind, Produktet intermediare, përveç energjisë për 6,8 për qind, Produkteve kapitale për 23,5 për qind, Produkte të qëndrueshme për konsum të gjerë për 4,9 dhe Produkte jo të qëndrueshme për konsum të gjerë për 1,6 për qind.

Në periudhën janar - maj lidhur me periudhën e njëjtë vitin e kaluar ka rritje prej 0,6 për qind.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 30.06.2017, 13:17  | L.E. | 441 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”
Zhvishet Zejnepi, zbulon komplet gjoksin dhe linjat trupore (Foto +18)
Mbajeni frymën, “Katilja” publikon foto super të nxehta në Instagram
Shkupjani kërcënon tetovaren, nëse nuk më dërgon foto e zhveshur të shkatërroj jetën!
Ligji për amnesti publikohet në Gazetën Zyrtare, fillon pregaditja e listës (Dokument)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.