« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Trump nën presion - Hetimet thellohen
38832712_303.jpg

Ministria amerikane e Drejtësisë emëroi ish-kreun e FBI-së, Robert Mueller si prokuror special për të zbardhur çështjen, se sa i përfshirë ka qenë Kremlini në fushatën zgjedhore amerikane, dhe se çfarë roli ka luajtur presidenti amerikan, Donald Trump dhe shtabi i tij zgjedhor në këtë çështje? Me emërimin e një prokurori të posaçëm, zëvendësministri i Drejtësisë, Rod Rosenstein u shpreh, se kërkon të garantojë pavarësinë dhe besueshmërinë e hetimeve. Rosenstein u shpreh, se një hetues i posaçëm është i rëndësishëm, "me qëllim që populli amerikan të ketë besim të plotë në rezultate." Mueller ka qenë kreu i policisë federale, FBI gjatë mandatit të presidentit, George W. Bush dhe të Barack Obamës.

Trumpit duket se nuk i ka bërë përshtypje emërimi i një hetuesi të posaçëm. "Siç e kam thënë edhe më parë, një hetim i imtësishëm do të nxjerrë në pah, atë që dimë deri tani - se nuk ka pasur ujdi mes shtabit tim zgjedhor dhe organizatave të huaja", deklaroi Trump.

Sukses për demokratët

Për një hetim të tillë të posaçëm janë angazhuar prej javësh demokratët në Uashington. Republikanët në fillim e quanin atë të panevojshëm. Para tre ditësh zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Sean Spicer ka deklaruar, se akuzat janë hetuar nga tre instanca dhe nuk ka nevojë për hetime të tjera. Por zhvillimet në Uashington i zunë vendin me shpejtësi njëra-tjetrës. Së fundmi mediat raportuan, se Trump ka penguar hetimet e FBI-së për shkak të kontakteve me Moskën. Mes të tjerash u tha, se presidenti amerikan i ka kërkuar në shkurt, kreut të mëparshëm të FBI-së, James Comey, të ndërpresë hetimet ndaj ish-këshilltarit amerikan për Sigurinë Kombëtare, Michael Flynn për shkak të kontakteve me Moskën.

Flynn dha dorëheqjen në shkurt, pasi nuk i kishte treguar zëvendëspresidentit, Mike Pence, se para marrjes së postit ka biseduar me ambasadorin rus në Uashington për sanksionet amerikane kundër Rusisë. Javën e kaluar Trump largoi nga detyra edhe kreun FBI-së, Comey. Nëse raportime të tilla dalin si të vërteta, ky do të ishte skandali më i madh në presidencën e Trumpit.

Edhe një akuzë tjetër vërtitet rreth Trump. Në mediat amerikane u njoftua, se ai ka dhënë informacione të kategorizuara si sekrete, ministrit të Jashtëm rus, Sergej Lavrov. Me sa duket është bërë fjalë për informacione që lidhen me të ashtuquajturin "Shteti Islamik", me këtë trajtim jo sekret të këtyre informacioneve, Trump rrezikon burimet nga kanë ardhur informacionet, një shërbim sekret të huaj, fjala është për shërbimin informativ izraelit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.05.2017, 12:55  | Z.H. | 1,426 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.