Viti Skënderbeut, një sukses për shqiptarët e Maqedonisë
Qeveria ndjenjë keqardhje për vendimin e Ivanovit: Me këtë ligj avancohet përdorimi i..
Ivanov nuk e dekreton Ligjin për përdorimin e gjuhëve
Zyrtarizimi i gjuhës shqipe, avancim i demokracisë në Maqedoni
Është promovuar Raporti për mjedis mundësues për punë i organizatave civile
mak.jpg

Shkup, 17 maj- Qendra e Maqedonisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar (QMBN) sot e promovoi Raportin e katërt për mjedisin mundësues për punë të organizatës civile në Maqedoni dhe në rajon.

Raporti i ndjek situatat në tre sfera: Liritë themelore të garantuara ligjore, Korniza për qëndrueshmëri financiare e organizatave qytetare dhe Raporti mes Qeverisë dhe organizatave qytetare.

Drejtori ekzekutiv i Qendrës së Maqedonisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar (QMBN) Aleksnadar Kërzhallovski informon se ajo që është karakteristike për vitin 2016 është pjesëmarrja e rritur e qytetarëve në protestat, të cilat siç tha, kaluan në atmosferë relativisht  të qetë.

Raporti ka treguar se financimi pas shumë vitesh stagnim është rritur, por ende është larg nga nevojat për financimin e sektorit civil nga buxhetit.

Vitin e kaluar, siç tha, përafërsisht  mungonte bashkëpunimi me Qeverinë për shkak krizës politike. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.05.2017, 13:40  | L.E. | 1,266 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Djali 12-vjeç kishte ditëlindjen, dhurata e babait miliarder e vë në siklet
Vajza e Mahmut Feratit i fut të pa njohurit në shtëpi
Vulin: Ushtria serbe është gati për ndërhyrje
Flet studiuesja e Institutit të Krimeve të Luftës: Ja kush qëndron prapa vrasjes së Ivanoviqit
Angela Martini publikon video intime, modelja shfaqet përvëluese
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.