Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë..
« Analistët » Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
A mund të ketë marrëveshje për zgjedhje pa vetting-un?
nishani-rama-basha-2.jpg

Tiranë, 16 maj - Vetting-u duket se është pika në të cilën palët po ndahen qartazi në këto minuta të fundit të negociatave. Ka pak gjasa, thuajse fare, që kryeministri Rama të “lëshojë pe” për një nga çështjet më të rëndëishme që lidhet me zbatimin e reformës në drejtësi. Vetting- duket se është edhe ‘nyja gordiane’ i bisedimeve mes PS dhe PD. Në rast se Rama do të lëshonte vetting-un, thjeshtë për të rënë dakort për disa elementë teknikë që PD të hyjë në zgjedhje, kjo mund të konsiderohej edhe si ‘thikë pas shpine” ndaj gjithë Reformës në Drejtësi. Është pikërisht vetting-u arsyeja se përse PD bojkotoi kuvendin nën ‘cadrën’ e kërkesës për qeveri teknike. Burime bëjnë të ditur për javanews se Rama ka si pikë të parë të negociatatave çështjen e vetting-ut, gjë që ka detyruar 2 herë rresht Bashën të takojë Berishën. Reforma në Drejtësi është thelbi i gjithshkaje që po ndodh këto muajt e fundit dhe palët tashmë janë pozicionuar qartazi: PS pro vetting-ut, PD kundër. Pra lind pyetja se a mund të ketë marrëveshje pa vettingun?

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2017, 16:43  | Z.H. | 649 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Emrat » Kush janë 200 intelektualët maqedonas që kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.