Pyatt: Tani është koha ideale për zgjidhjen e çështjes së emrit
Butaris: Botëkuptimi se Maqedonia është vetëm greke është shumë i keq
« Emri i Maqedonisë » Musliu: Nuk është lehtë të tejkalohet një kontekst i cili zgjatë më shumë se 25 vjet
Në Maqedoni po përplasen dy botëra, Qeveria proevropiane dhe mbetjet e strukturave an..
Kripa jo e dëmshme kur hahet në sasi
1280px-eggsbenedict.jpg

Ka një përbërës të thjeshtë që e bën ushqimin edhe më të mirë. E ajo është kripa.

E nëse shikoni në shumicën e udhëzimeve të ushqyerjes dhe vlerësimeve dietike zakonisht thonë se duhet të hahet më pak një substancë të tillë, përcjellë Klan Kosova.

Por a është kripë vërtet aq e rrezikshme saqë të gjithë duhet ta shmangin atë? Ndoshta jo – të paktën, ka më shumë debat rreth temës sesa rekomandimet e boshllëqeve do ta bënin atë të duket.

Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) publikoi kohët e fundit një studim që zbuloi se një i rritur mesatar amerikan konsumon 3,400 mg natriumi çdo ditë – shumë më lart se kufiri i rekomanduar prej 2,300 mg, që është edhe më i ulët (1,500 mg) për shumë njerëz për shkak të moshës, raca, etnia ose presioni i gjakut. (AHA avokon për uljen e limitit të rekomanduar në 1.500 mg për të gjithë.)

Disa studime të kohëve të fundit tregojnë, megjithatë, se shumë prej supozimeve tona të përbashkëta rreth konsumimit të natriumit nuk janë të sakta në radhë të parë.

Por në përgjithësi, ka gjithnjë e më shumë kërkime për të treguar se kripa nuk duhet të jetë një shqetësim kryesor për njerëzit që nuk kanë probleme me presionin e gjakut, njofton Klan Kosova.

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.05.2017, 16:20  | Z.H. | 1,754 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zenko me prejardhje shqiptare në Lozovë të Shtipit, gjenë familjen e tij nga Malisheva
Bëhuni gati, vjen i ftohti dhe acari
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stash”
Big Mama pranë këtij mashkulli, por duart nuk i heq nga pjesa intime
Shyhrete Behluli kur ishte nuse në katund
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.