« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Eurokomisioni aprovoi shitje të NLB-së
NLB_1.jpg

Bruksel, 11 maj - Komisioni Evropian i aprovoi Sllovenisë që ta shesë bankën më të madhe shtetërore sllovene "Nova Lublanska banka" (NLB) deri në fund të vitit të ardhshëm, njofton HINA.

Sipas burimeve në Bruksel, në pajtueshmëri me marrëveshjen midis Komisionit Evropian dhe Qeverisë sllovene, privatizimi i NLB-së do të zhvillohet në dy faza. Në fazën e parë, gjatë këtij viti do të shiten 50 për qind nga banka, ndërsa deri në fund të vitit 2018 edhe 25 për qind.

Me planin për privatizim të bankës, është paraparë që shteti slloven të ruajë 25 për qind të aksioneve të NLB-së.

Komisioni Evropian informoi se në pajtueshmëri të vendimit të tij nga viti 2013, Sllovenia duhet ta shesë shumicën e pakos së aksioneve në NLB deri në fund të këtij viti.

"Sllovenia do ta shesë transhenë e parë të aksioneve në afatin e konfirmuar origjinal, por vendi kërkoi kohë plotësuese për shitje të transhesë së dytë", informon Komisioni.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.05.2017, 08:51  | B.M. | 1,082 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.