« Analistët »  Politika shqiptare të jetë më aktive në agjendën euro-atlantike
A po ushtron presion, "hakmarje" politike Azem Sadiki mbi mësimdhënësit në Komunën e ..
« Analistët » Mjerisht, Maqedonia nuk ka president i cili flet me kokën e vet
« Analistët » Zaev me retorikë "neutralizon" zërat kritik
Ministria e Financave kërkon sqarim nga Gjykata Kushtetuese për subvencionet bujqësore
bujq_1.jpg

Shkup, 12 maj- Gjykata Kushtetuese sot në ueb faqen e vet e publikoi Vendimin sipas të cilit nuk ka pengesë ligjore për pagesë të subvencioneve bujqësore para se të formohet Qeveria.

Lidhur me Vendimin e publikuar, Ministria e Financave (MF) informon se gjatë ditës zyrtarisht i ka parashtruar letër Gjykatës Kushtetuese, me të cilën kërkon t'i parashtrohet kopje e Vendimit dhe sqarim.

Gjykata Kushtetuese, pardje, më 10 maj, ngriti procedurë për vlerësim të kushtetutshmërisë së dispozitave nga Kodi Zgjedhor dhe nga Ligji për parandalim të korrupsionit, përkatësisht solli masë të përkohshme për ndërprerje të kryerjes së dispozitave kontestuese me të cilat ndalohet pagesa e subvencioneve bujqësore deri në formimin e qeverisë së re. Kjo masë vlen deri në vendimin përfundimtar të Gjykatës.

Nisma në Gjykatën Kushtetuese ishte parashtruar nga shoqata bujqësore "Agritikveshia" me të cilën kërkohej kontestimi i nenit nga Kodi Zgjedhor, sipas të cilit është ndaluar pagesa e subvencioneve deri në formimin e Qeverisë së re. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.05.2017, 16:34  | L.E. | 1,126 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zenko me prejardhje shqiptare në Lozovë të Shtipit, gjenë familjen e tij nga Malisheva
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”
Zhvishet Zejnepi, zbulon komplet gjoksin dhe linjat trupore (Foto +18)
Bëhuni gati, vjen i ftohti dhe acari
Mbajeni frymën, “Katilja” publikon foto super të nxehta në Instagram
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.