Fejziu: Zgjidhja e çështjes së emrit do të qartësoj të ardhemn e Maqedonisë
« Analistët » Pas ligjit të shqipes, sfida e partive shqiptare mbetet unifikimi i veprimit politik
« Analizë » Kazani politik në Maqedoni po "zien"
Gjykata shpall të pafajshëm të akuzuarit e Sopotit
Policia belge paralajmëroi kolegët francezë për sulmuesin në Paris
auto_21paris6_1492760843-43766261492761483.jpg

Sulmuesi në Paris i cili të enjten vrau një polic dhe plagosi rëndë dy të tjerë është identifikuar në bazë të dokumenteve të makinës, raporton BBC.

Megjithatë, siç thonë ata, zyrtarët francezë ende nuk e kanë publikuar identitetin e tij.

Mediat lokale raportuan se 39 vjeçari kishte jetuar në një periferi të Parisit, dhe është parë si një terrorist potencial islamik.

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin dhe tha se ekzekutori ishte Abu Youssef.

Përveç kësaj, shërbimi belg gjatë së enjtes përcolli informacionin te kolegët e saj se Yousuf al-Osri ka lëvizur nga Belgjika në Paris.

"Problem – Yousuf al-Osri (17/06/1981) - në rrugë për në Paris. Të nderuar kolegë, policia në Antwerp ka informacion në lidhje me një person që ka dosje në shërbimin tonë. Ky person ka blerë një biletë për Talia dhe në ora gjashtë ka lëshuar Belgjikën. Po ju dërgojmë një foto. Përshëndetje", thuhet në mesazh.

Presidenti francez, Francois Hollande, pritet që të mbajë një takim të kabinetit të tij, duke pasur parasysh se francezët shkojnë në votime të dielën.

Hollande tha gjithashtu se ai ishte i bindur se sulmi ishte "i lidhur me terrorizmin".

Një makinë është ndalur para një automjetit të policisë në natën e së enjtes në Paris, doli jashtë dhe hapi zjarr në një automjet me armë automatike.

Një polic u vra në atë rast. Sulmuesi pastaj u përpoq për të shpëtuar, por u vra. Në këtë sulm janë plagosur edhe dy police të tjerë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.04.2017, 10:02  | Z.H. | 891 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
« Dokument » Talat Xhaferi mund të dekreton Ligjin e gjuhëve, ngjashëm veproi edhe Tito Petkovski në vitin 1997
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
180 udhëtarë bllokohen në Gjermani pas anulimit të fluturimit të Wizzair
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.