"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Str..
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Biznes forum i Maqedonisë dhe Turqisë
biznes.jpg

Shkup, 20 prill- Kompani nga sferat e TI-së dhe shëndetësisë nga Izmiri janë të interesuara për investime në Maqedoni. Përfaqësues të rreth 20 ndërmarrjeve nga Oda Tregtare e Izmirit nga klasterë të TIK-ut dhe shëndetësisë sot në forum biznesi dhe takime me kompani nga Maqedonia, anëtare të Odës ekonomike të Maqedonisë dhe Turqisë (MATTO) po i shqyrtojnë mundësitë për bashkëpunim.

Krahas potencialeve për investim, i analizojnë edhe mundësitë për pjesëmarrje të përbashkët në projekte evropiane dhe paraqitje në tregje të treta, ndërsa efekti përfundimtar duhet të ejtë këmbimi i shtuar tregtar ndërmjet dy shteteve.

"Janë të pranishme kompani nga Turqia nga sfera e TI-së të cilat janë të interesuara të investojnë në Maqedoni dhe të hapin  përfaqësi të tyre, si dhe ndërmarrje nga sektori shëdnetësor, prodhues të prodhimeve farmaceutike, veglat ndihmëse mjekësore t'i plasojnë podhiemt e tyre kltu. Si MATTO qëndrojmë në disponim për t'i mbështetur në qëllimet e tyre"W, deklaroi Marija Tomevska, nënkryetare e MATTO-s.

MATTO dhe Oda Tregtare e Izmirit sot kontraktuan marrëveshje për bashkëpunim, i cili, sipas Tomovskës, plotësisht do ta rrisë këmbimin tregtar ndërmjet Maqedonisë dhe Turqisë.

Nga Oda Tregtare e Izmirit gjithashtu presin të vendoset bashkëpunim i ri ndërmjet kompanive në drejtim të rritjes së  këmbimit tregtar dhe zhvillimit ekonomik.

Para përfaqësuesve të kompanive nga Izmiri u prezantuan hollësi për industrinë për mbrojtjen shëndetësore dhe procedurat për regjistrim të medikamenteve dhe veglave ndihmëse mjekësore në Maqedoni.

Kryetari i Asociacionit të organizatave private shëndetësore, Andrija Arsovski shpreson se me takimet e sotme do të hapen më shumë perspektiva për bashkëpunim të enteve shëndetësore të Maqedonisë të cilat merren me shpërndarjen dhe përpunimin e medikamenteve.

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.04.2017, 13:54  | L.E. | 544 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Strumicë !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇKM-së në Pelicë, por JO edhe për protestën që u mbajtë sot për rastet e montuara!
Sela i thotë Zaevit, gabim e ke
Këngëtarja tregon ‘zogun’ në tapetin e kuq (Foto)
Më joshëse nëna sesa e bija (FOTO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.