« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Më pak para për vajtje-ardhjet e deputetëve në Parlament
Më të larta çmimet e prodhuesve të prodhimeve industriale
pr_4.jpg

Shkup, 13 prill- Çmimet e shitjes të prodhuesve të prodhimeve industriale në shkurt të këtij viti janë më të larta për 0,8 përqind në nivel mujor, ndërkaq për 4,5 përqind në nivel vjetor.

Enti Shtetëror për Statistikë kumtoi se në shkurt të këtij viti, në krahasim me janarin e vitit 2017, çmimet e shitjes të prodhuesve të prodhimeve industriale, janë më të larta në sektorin Xehetari dhe nxjerrje e gurëve për 3,6 përqind, në sektorin Industri përpunuese për 0,4 përqind dhe në sektorin Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe klimatizim për 1,8 përqind.

Në shkurt të vitit 2017, në krahasim me shkurtin e vitit të kaluar, çmimet e shitjes së prodhuesve të prodhimeve industriale janë më të larta në sektorin Xehtari dhe nxjerrje e gurëve për 30 përqind, në sektorin Industri përpunuese për 2,8 përqind dhe në sektorin Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe klimatizim për 0,7 përqind.

Sipas të dhënave të Entit shtetëror për statistika, në shkurt të këtij viti, çmimet e shitjes të prodhuesve të prodhimeve industriale në tregjet e huaja janë më të larta për 0,1 përqind në nivel mujor, ndërsa për 9 përqind në nivel vjetor.

Në shkurt të këtij viti, në krahasim me janarin e po këtij viti, çmimet e shitjes të prodhuesve të prodhimeve industriale në tregjet e huaja janë më të larta në sektorin Xehtari dhe nxjerrje e gurëve për 5,2 përqind, ndërsa në sektorin Industri përpunuese janë më të ulëta për 0,5 përqind.

Në shkurt të këtij viti, në krahasim me shkurtin e vitit të kaluar, çmimet e shitjes të prodhuesve të prodhimeve industriale në tregjet e huaja janë më të larta në sektorin Xehtari dhe nxjerrje e gurëve për 43,4 përqind, ndërsa në sektorin Industri përpunuese për 5,6 përqind

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.04.2017, 15:57  | L.E. | 829 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat
Nuhiu: Kundër atyre që nxisin urrejtje nacionale do të ketë masa adekuate
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Fjalët e para të Vuçiqit në Kosovë: Duam paqe me shqiptarët
Granit Shala i zbulon të dashurin Linda Morinës: Meret me politikë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.