Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
« INSIDE » Dy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira
Gruevski më i fuqishëm për jetën e PSP-së sesa Zaev, Ahmeti e Sela ?!
katica-janeva-11-520x256.jpg

Shkup, 20 mars – Se i akuzuari mund të vendos nëse ai duhet dërguar në burg apo jo, kjo mund të jetë e mundshme shumëkund nëpër botë, e pra edhe në Maqedoni në rastin e kreut të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski.

Gjetiu ajo ndodhë kur gjykatësit janë nën kontrollin e të akuzuarit, apo kur gjykatësit kërcënohen me vdekje nga i njëjti, apo të njëjtët. Por në Maqedoni, në rastin e Nikolla Gruevskit kjo mund të ndodhë ndryshe.

Kur u themelua Prokuroria Speciale Publike(PSP-ja) me në krye Katica Janeva, votuan në favor të gjitha partitë parlamentare të vendit.

Asaj kohe PSP-së iu përcaktua edhe afati kohor për të ekzistuar: vetëm 18 muaj. Sipas kësaj PSP-ja do të duhej të mbyllet në Qershor të këtij viti.

Tash palët që e votuan, janë të përçara nëse duhet vazhduar jetën kësaj prokurorie.

VMRO-DPMNE natyrisht se e do fundin e kësaj prokurorie në Qershor dhe kështu kreu i saj,, Gruevski mund të shpëtojë.

PSP-ja po merret me dy lëndë kundër Gruevskit. I pari ka të bëjë me veturën Mercedes për të cilin janë paguar 600.000 Euro. rasti i dytë e lëndës ka të bëjë me Nikolla Gruevski me rastin “Shuplaka”, kur sipas dyshimeve të PSP-së, gruevski ka urdhëruar dhunë fizike ndaj Kryetarit të Komunës Shkur-Qendër, Andrej Zhernovski.

Me Mercedesin 600.000 Euro dhe ‘Shuplakat’ për Zhernovskin, Janeva dhe koleget e saja mendojnë që ta dënojnë Gruevskin.

Por, gjasat që kjo të ndodhë duken shumë të zbehta, sepse është pikërisht Gruevski dhe partia e tij, ato të cilët mund të vendosin se kush do të ndëshkohet e kush jo.

A do të ndëshkohet Gruevski dhe kolegët e tij, apo PSP-ja do të mbyllet? Kjo varet nga ajo se a do të vazhdohet jeta e PSP-së, nga parlamenti.

Fuqia e VMRO-DPMNE, qëndron aty në mungesën e predispozitës kushtetuese dhe ligjore se a duhen dy të tretat e deputetëve apo vetëm shumicë e thjeshtë. Kjo nuk është e përcaktuar askund.

Numri i votave të nevojshme nuk ishte përcaktuar as për themelimin e PSP-së para 13 muajve, e as nuk është përcaktuar as tash kur duhet mbyllur atë apo duhet vazhduar mandatin e saj.

Dhe përçarjet midis palëve politike janë të thella për fatin e kësaj prokurorie që lindi në Przhino me ndërmjetësimin e BE-së.

VMRO-DPMNE është e vetmuar kur thotë se PSP-së nuk duhet vazhduar mandatin. Natyrisht, si mund të pritet të thotë ndryshe kjo parti kur njeriu kryesor i saj rrezikon që të ndëshkohet .

VMRO-DPMNE në njërën anë dhe partnerët e rinj, LSDM, BDI e partitë shqiptare, kanë qëndrime diametralisht të kundërta lidhur me jetën e kësaj prokurorie.

Gruevski ritheksoi qëndrimet e tij se PSP-ja do të duhej mbyllur në qershor. Ai madje akuzoi vendet perëndimore pse e duan vazhdimin e mandatit.

Nikola Gruevski"Nuk ka nevoja juridike dhe thelbësore për vazhdimin e 18 muajve të PSP-së, por faktorët e jashtëm kanë nevojë politike, për shkak të realizimit të disa qëllimeve dhe interesave të tyre të tjera. Ideja për shtyrjen e këtyre 18 muajve nuk buron prej PSP-së. Këtë e di, nuk e supozoj. Për shkak të kësaj, ne kemi marrë një vendim se VMRO-DPMNE-ja nuk do të pajtohet për vazhdimin e afatit të PSP-së dhe këtë e kemi deklaruar disa herë”, ka thënë Gruevski për gazetën “Dnevnik”.

Gruevski, është sqaruar se më e rëndësishme për të është fundi i PSP-së sesa themelimi i qeverisë së re. Ai madje pat deklaruar se nëse kushti për qeverinë e re është vazhdimi i mandatit të Speciales, ai nuk do ta pranojë këtë kusht.

Krejtësisht ndryshe mendojnë BDI dhe LSDM. që të dy këto parti e duan shumë vazhdimin e mandatit të PSP-së.

BDI, punën e PSP-së dhe vazhdimin e mandatit të saj e ka në mesin e pikave për të cilat ishte shprehur se janë të pa negociueshme, dhe për këtë ajo ka pajtimin edhe të LSDM-së, me të cilën synon që të krijoj qeverinë e ardhshme.

Sipas partisë së Zoran Zaev-it në këtë pikë nuk ka kompromis. LSDM thotë se PSP-së duhet që t’i vazhdohet mandati pas qershorit. Kjo thuhet qartë edhe në propozim-programin e qeverisë, që Zaev bëri para 2 javëve.

Sipas të dy këtyre partive mos vazhdimi i mandatit të PSP-së do të pamundësojë zbardhjen e skandaleve korruptive.

Deri më tani, PSP-ja ka ngritur disa padi penale, përfshirë edhe dy rastet e përmendura më lartë ku përfshihet vet Gruevski. Por asnjë lëndë deri më tash nuk ka pasur epilog gjyqësor.

PSP është ankuar se në punën e saj nuk ka pasur bashkëpunimin të mjaftueshëm, dhe është  penguar nga institucionet shtetërore, fillimisht nga DSK-ja, Prokuroria Publike si dhe Këshilli i Prokurorëve Publik.

Fati i PSP-së tash kërkon një epilog politik përsëri, në mungesë të parashikimeve kushtetuese dhe ligjore.

Në ligjin e votuar nga parlamenti këtë ligj nuk është përcaktuar vazhdimi i mandatit të PSP-së. Dhe për numrin e votave që duhet për të vazhduar mandatin e PSP-së ka zëra të ndryshëm edhe nga radhët e profesorëve universitar.

Vllado Popovski për Zhurnal.mk thotë se për vazhdimin e mandatit të PSP është e nevojshme që të ketë 2/3 e votave të përbërjes parlamentare. Popovski thirret në disa predispozita ligjore shumë të mëhershme për strukturat vendore të drejtësisë.

Vlado Popovski“Unë mendoj se është e nevojshme 2/3 e votave sepse bëhet fjalë për institut ligjor, veçanërisht prokuroria. Me ligjin për gjykatësit kërkoheshin 2/3 e votave ndërsa më pas në kohën e qeverisë se Buçkovskit dhe prokuroria me ligj plotësuese dhe në përputhje më prokurorët është bërë ashtu siç mund të rikujtohem unë me 2/3 e votave. Me Kushtetutën e vitit 1991prokuroria nuk ishte e paraparë me 2/3 e votave, megjithatë më pas Buçkovksi dhe qeverisja e tij kanë propozuar sipas propozimeve të partive shqiptare të sillet me 2/3 e votave që do të thotë se PSP paraqet institut në kuadër të ligjit për Prokurorinë dhe sipas kësaj ai ligj që është sjell në kohën e Buçkovskit është me 2/3 e votave ashtu siç sillet tani”, ka deklaruar për Zhurnal profesori universitar, Vllado Popovski.

Mirëpo njëjtë sikur Popovski nuk mendon profesori universitar Mersim Maksuti.

Ai për Zhurnal.mk thotë se vazhdimi i mandatit të PSP mund të bëhet edhe me shumicë të thjeshtë, përkatësisht 61 vota të deputetëve. Sipas Maksutit Marrëveshja e Përzhinos ( ndërmjetësuar nga BE për kapërcimin e krizës së asaj kohe) e mundëson këtë numër votash për të vazhduar jetën e PSP-së.

“Sipas mendimit tim mund edhe me 61 vota, ngase Marrëveshja e Përzhinos përfshin rregulla të veçanta që vlejnë vetëm për rregullativen që buron nga kjo marreveshje. Kjo është çështje e diskutueshme  ku më e drejtë do të ishte që vazhdimi i prokurorisë speciale të ishte si rezultat i kompromisit të katër partive më të medha që buron nga Marrëveshja e Përzhinos”, ka deklaruar për Zhurnal.mk profesori Mersim Maksuti.

Lëmshi megjithatë vazhdon. përderisa nuk ka përcaktime ligjore të qarta se sa vota mjaftojnë për vazhdimin e jetës së PSP-së këtu përsëri qëndron fuqia e Gruevskit dhe partisë së tij, sepse në situata të këtilla jo të qarta, kompromisi politik ka gjasë që të dominojë opsionet e tjera.

Dhe u kuptua, Gruevski dhe VMRO-DPMNE e tij, sinjalizojnë se janë të gatshëm që të tensionojnë deri në gjakderdhje krizën e re në Maqedoni për të mos mbetur në opozitë dhe për t’u mos përballur me PSP-në për lëndët për të cilat ai dhe njerëzit e tij akuzohen.

Negociatat e Janarit, pas zgjedhjeve të Dhjetorit, për qeveri midis VMRO-DPMNE dhe BDI, nxorën në shesh frikën kryesore të Gruevskit.

BDI ka shpalosur se arsyeja e vetme pse dështuan negociatat me VMRO-DPMNE-në dhe nuk formuan qeverinë e re, ishte pikërisht PSP-ja. BDI-ja deh partitë e tjera shqiptare janë në favor të vazhdimit të jetës të PSP-së. Njëjtë edhe LSDM-ja.

Ndërsa për VMRO-DPMNE-në kjo është kategorikisht e papranueshme.

PSP-ja ishte arsyeja kryesore pse dështuan negociatat midis Gruevskit dhe Ametit për koalicion të ri, sa do që tash Gruevski dhe VMRO-DPMNE i thonë publikut maqedonas, se arsyeja është deklarata/platforma  e partive shqiptare e 7 Janarit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.03.2017, 12:45  | E.K. | 7,039 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Enca s’ka të ndalur! I pëlqen kur ai e godet në të pasme! (Foto/Video)
”Jetimat e Ballkanit” dhe kryetarja Teuta Arifi bëjnë me banesë familjen Kamberi nga Shipkovica
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.