« Analizë » Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin..
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
« Partitë shqiptare për veton e Ivanovit » Jemi të zhgënjyer, kemi menduar që do të reflektonte
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !..
Partitë të pakoordinuara për kreun e Kuvendit
vmro-LSDM_0.jpg

Shkup, 19 mars - Pavarësisht nismës për ta vënë në funksion institucionin ligjvënës ditën e martë, partitë nuk përjashtojnë mundësinë për bllokime të sërishme. BDI vlerëson se pengesa e radhës mund të haset rreth formimit të Komisionit për zgjedhje dhe emërime, i cili duhet ta propozojë emrin e ri të kreut të Kuvendit. Në këtë kuadër, nga BDI porositën që politikanët përpara interesave partiake të vendosin interesat e shtetit.

    Pas vendimit anti-kushtetues të zotit Ivanov mendoj se mund të pritet gjithçka, por shpresoj se politikanët do të jenë të arsyeshëm do të shohin interesin e shtetit para interesit partiak. Dhe, konform eksperiencës që kemi me Komisionin për emërim në mandatet e kaluara do të reflektohet vullneti i qytetarëve dhe i shumicës së re parlamentare, por edhe i numrit të përgjithshëm që kanë partitë në parlament – tha zëdhënës i BDI-së, Bujar Osmani.

VMRO- DPMNE ja këmbëngul se në Komisionin për emërime ky subjekt duhet të ketë 6 anëtarë. Nga kjo parti thonë se kanë përgatitur strategji brenda partiake që do të mbrojë vullnetin e mbështetësve të saj.

     VMRO DPMNE në pajtueshmëri me formulën që u zbatua deri më tani, siç u vërtetua edhe nga LSDM dhe Besa, VMRO duhet të ketë 6 anëtarë në komision. Ne kemi për obligim ndaj votuesve shumicë që mbështetën programin zgjedhor të VMRO-s dhe Koalicionin për Maqedoni më të mirë të mbrojmë dëshirën e tyre. Por, si do ti mbrojmë interesat e shumicës është çështje e strategjisë brenda partiake dhe në këtë moment nuk do ta zbuloj – tha Ivo Kotevski, VMRO-DPMNE.

Nga LSDM-ja shprehen të bindur se Komisioni për zgjedhje dhe emërime do të formohet të martën ndërsa pa vonesa do të zgjedhet edhe kryeparlamentari i ri.

Edhe nga Lëvizja Besa nuk përjashtojnë mundësinë që formimi i këtij komisioni të ballafaqohet me zvarritje dhe obstruksione të ndryshme.

     Ashtu siç filloi kjo punë ashtu duket edhe se do të vazhdojë. Pra, presim zvarritje dhe blerje të kohës edhe gjatë formimit të Komisionit në fjalë. Sa i përket kandidatit tonë për kryetar Kuvendi, kur të vijë koha do ta bëjmë publike – tha Orhan Murtezani, BESA.

Dy ditë më parë kryetari në largim i Kuvendit Trajko Veljanoski pranoi 67 nënshkrimet e deputetëve të shumicës parlamentare që kërkonin vazhdimin e seancës konstituive dhe caktoi takim koordinues të grupeve parlamentare për mesditën e të martës. Në njoftimin e kabinetit të Veljanoskit thuhet se në takimin koordinues duhet të vërtetohet përbërja e Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime që do të shërbejë si bazë për caktimin e vazhdimit të seancës konstituive.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.03.2017, 19:08  | T.E. | 2,244 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bëhuni gati se bora dhe acari po vijnë, ja detajet
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
Deklarat e Ramës për Maqedoninë dhe Kosovën, "çmendet" Rusia
Nora ia lë në dorë Reneenë axhit Patris, shikoni si e ‘torturon’ ai!
“E vërteta për BDI-në” - keqpërdorime të shumta edhe në NP “Parkingje publike dhe gjelbërime” - Gostivar   
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.