« Projektligji për noterët » Shehu: Të lihet alternativë zgjidhje për qytetarët; Mehmeti: Kemi autorizim vetëm për..
Zv.kryeministrat me paga sa të ministrave
MPB demanton: Nuk është vendosur flamuri shqiptarë në Bogorodicë
« Video » Mimi Kodheli: Ligji i gjuhëve hap rrugët euro-integruese të Maqedonisë
Ushqimi nga Maqedonia përsëri në portalet e njohura të internetit
133615121.jpg

Provoni bozë, raki dhe verë, pinxhur, djathë të fortë dhe çorbë, mësoni se si bëhen ushqime shtëpiake tradicionale, thekson Interpid travel në tekstin "Maqedonia: vend i petëve, pasionit dhe begatisë.

Autorët e këtij reportazhi fillimisht e bartin përvojën e qëndrimit në Mavrovë dhe flasin për petullat e shijshme të cilat nikoqirët ua kanë përgatitur për mëngjes. Janë mahnitur edhe nga marmelata prej kumbullave, ajvari, vera Vraneci i kuq,...

"Kur uleni në sofër, menjëherë bëhet e qartë lidhshmëria e kuzhinës maqedonase me bujqësinë dhe popullatën lokale. Është e pasur me perime, ngjyra të lloj-llojshme dhe shije. Por, edhe pse përbërësit në ushqim janë tipike për nënqiellin, ajo janë miks i ndikimeve nga Ballkani, Evropa, Lindja e Mesme dhe Mesdheu", qëndron në tekst.

Janë ndarë edhe gastro - përjetime nga vizita në Ohër, Jançe, si dhe nga zgjoi në Dihovë. "Është mbresëlënës dhe njëherësh inkurajues fakti se sa dhe çfarë ushqimi mund të prodhohet", nënvizojnë autorët në bisedat me nikoqirët.

Ata janë larguar nga Maqedonia me një kavanoz ajvar, djathë tradicional dhe një shishe të vogël me raki. 

Shkrimin e plotë, mund ta lexoni në http://www.intrepidtravel.com/adventures/macedonia-а-land-of-pies-passion-and-plenty/. Në saje të saj është edhe një link i cili çon drejt ofertës turistike konkrete me titull "Hulumtoni Maqedoninë dhe Malin e Zi përmes aventurës së vërtetë të ushqimit - nga Shkupi drejt Kotorit". Ofrohen, siç është theksuar, kënaqësi kulinare, ndërsa tura fillon me piknik në Treskë. Pasojnë vizita në fshatrat e Maqedonisë, kisha, ujëvara,...

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.03.2017, 12:00  | T.E. | 2,260 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
Bandat në Ekuador likuidojnë Fadil Kaçaqin dhe bashkëshorten e tij Fatimen
Pse i’u ndërrua emri gadishullit nga Ilirian në Ballkan?
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.