« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Shteti në krizë, bizneset në ngërç
35B4DE40-89F2-44F2-872B-028C3E61F1ED_w1023_r1_s.jpg

Shkup, 17 mars - Bujqësia është në një gërç në pritje të epilogut të më tepër se dy viteve krizë politike. Nëse zgjidhja prolongohet, biznesi do të përballojë pasoja, transmeton Zhurnal.

Polongimi i zgjidhjes së krizës politike dhe institucionale shumë negativisht do të ndikojë në biznes, e cila veç më përballet me pasojat e krizës afatgjate politike.

Njeriu i parë i federatës maqedonase të biznesit, Mile Boshkov, thotë se kompanitë përshkak të krizës së vazhdueshme politike, nuk mund të kryejnë operacionet ekonomike në mënyrë kontinuive, prshkak se përveç se mes vete, ata bashkëpunojnë edhe me institucionet shtetërore.

“Presioni nga moszgjidhja politike mund vetëm të kontribuojë edhe deri në një ngritje të vogël, projekte të ulëta ekonomike dhe normal ulje normale të BPV, që përsëri mund të pasqyrojë negativisht në ekonominë maqedonase, në aftësinë kreditore, në rejtingun etj. Dmth, me të vërtetë kriza politike ndikon direkt mbi të gjitha proceset shoqërore dhe socio-ekonomike në Maqedoni”, thotë ai.

Presidentja e Lidhjes së komorave bujqësore, Danela Arsovska, deklaroi se blegtoria është në makinat për reanimizim.

Përshkak të situatës së paqartë politike kompanitë vendase po përbahen nga investimet, deri sa investitorët e huaj ende më tepër të kujdesshëm.

Profesori univerzitar Marjan Petreski thotë se paqartësia në ekonomi po thellohet dhe përshkak kësaj ndërmarjet i anulojnë vendimet e tyre.

“Shihni se edhe biznesi i qytetarëve janë në një gërç dhe kjo negativisht do të pasqyrojë në ekonomi në periudhën që na pret. Ajo që ne nuk kemi asnjë sinjal kur kjo do të mund të zgjidhej thjeshtë i shtypë vendimet biznesore, shtypë potencialin e firmave në ritje”, deklaroi ai në një debate në Asociimin e menaxherëve.

Zv.Kryeministri dhe ministri i punëve të jashtme Nikolla Poposki, në një intervistë për “Srpska ekonomija”, thotë se zhvillimi i mirë ekoomik nënkuptim dhe klimë të përshtatshme politike. Ai thotë se Maqedonia ka rezultate të mira në ngritjen ekonomike për vitin e kaluar.

“Besoj se me dhënien fund të krizës politike do të vërehet një përparim më i madh. Gjithsesi, sigurimi dhe parashikimi sigurojnë investime të mira”, thotë ai.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.03.2017, 11:33  | Z.H. | 401 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Pamje të rënda » Vrasja e maturantit Angel Petrovskit në vitin 2014 në Gjorçe Petrov
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Skandal! Enca i merr burrin gazetares së njohur!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Ish ministri i jashtëm Miloshoski zbulon propozimin grek për emrin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.