« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Athina i solli paktin Shkupit, çfarë do të sjell Kotzias
Azeski: Infrastruktura mbetet prioritet
azzz.jpg

Shkup, 10 mars- Politika ekonomike e Maqedonisë të dalë jashtë kufijve të vendit, me investime në zinxhirët e mëdha tregtare dhe ndërtimin e kapaciteteve hotelerike, të cilat do ta tërhiqnin prodhimtarinë tonë në tregun rajonal. Në botë ekzistojnë vetëm ekonomi konkurruese dhe jokonkurruese. Zhvillimi teknologjik e eliminon ekonominë kombëtare dhe për këtë shkak, duhet të kthehemi 100 për qind drejt rajonit dhe botës.

Këtë e theksoi kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azeski në panel diskutimin në suaza të biznes-forumit të 24-të në Kopaonik.

Azeksi mbajti fjalim me temë "Programi reformues i investimeve rajonale: një rajon një shoqëri", pas çka u përgjigj edhe në pyetje.

Infrastruktura, thekson, mbetet prioriteti më i madh, sepse është bazë e të gjitha tregimeve rreth zhvillimit rajonal dhe rritjes, ndërsa ne në këtë plan kemi bërë shumë pak.

"Më së shumti kemi bërë në planin e autostradave, më pak për infrastrukturën e hekurudhave, ndërsa edhe gazifikimi duhet të mbetet prioritet i madh. Punë tjetër është çështja e sundimit të së drejtës në rajon dhe harmonizimi i saj, sepse në këtë plan gjendemi në kaos të vërtetë", theksoi Azeski.

Sipas tij, puna e tretë e cila logjikisht del nga dy të parat janë paratë.

"Nuk kemi më shumë mundësi të marrim borxh, sepse e arritëm kulmin, ndërsa dyshoj edhe në vullnetin e investuesve në rrethana të tilla të investojnë. Për këë shkak, duhet të kërkojmë ndihmë nga Bashkimi Evropian, posaçërisht për çështjet për infrastrukturën, sundimin e së drejtës, korrupsioni, që sërish të jemi atraktiv për investim", theksoi Azeski.

Lidhur me blerjen dhe shitjen e prodhimeve bujqësore, theksoi se mbështetja qeveritare dha rezultate.

Biznes forumi në Kopanik u mbajt më datën 7 dhe 9 mars. Kishte 1.140 pjesëmarrës, 120 gazetarë të akredituar, 20 panele, tre sesione plenare, katër ngjarje speciale dhe dy panel prezantime. U bë fjalë për tema lidhur me ekonomimë, arsimin, shkencën dhe shëndetësinë. Morën pjesë funksionarë të lartë shtetërorë dhe biznes liderë me ndikim, të cilët e kanë shqyrtuar programin për reforma në rajon

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.03.2017, 11:27  | L.E. | 552 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bora befason Maqedoninë, ja ku bie për momentin
HESHTJA E 90 SEKONDAVE! Kur prokurori merr në mbrojtje vrasësin
« Zhurnal mëson » Afrim Gashi gjatë javës takim me Zoran Zaevin, bisedime për hyrje në qeveri
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Përleshje në Qeverinë Zaev, dy gra janë përplasur fizikisht
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.