« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Pajtim jo nga e tashmja por pajtim dhe të vërtetë nga e kaluara e vërtetë

Nga Arsim Haziri

Tё vërtetën e sёrbёve-politikёn fashiste, mund ta kuptojnё vetёm shqiptarët. Kёtё tё vёrtetё duhet ta zbardhim nё mёnyrё qё njё politikё e tillё tё mos kalojё pa u ndёshkuar. Politika e sotshme, me aktin e fundit tregoi se ёshtё politikё e  cila mё shume vlenё kundër obligimit tё përgjithshëm sesa nё tё kundërtën e saj.

Shoh se qenka inicuar prej presidentit Thaçi, njё nismë drejtё sё vërtetës dhe pajtimit. Mirëpo nё kuptimin se duhet pajtuar me Serbinë, atё duhet përcjellur me njё vargё tё vёrtetash tё mёdha, qё mund tё vёrtetёsojnё njёmend tё vёrtetёn e zhvilluar gjatё luftёs nё Kosovё.

Shtrohet pyetja shumё bazike. Pse Kosova, asnjëherë s’mundi tё prekё njёmend tё vertetёn e njё shteti normal, njё shteti i cili do tё ishte i vёrtetё  dhe i drejtё nё raport mё sferёn publike? E vёrteta e kёsaj gjendje aktuale ёshtё pamundёsia pёr tё qenё liderё qё aktivitetet e tyre ti vёrtetojnё se janё angazhime nё shёrbim tё shoqёrisё dhe tё ardhmёs sё saj.

Akterёt e Kosovёs, pёrkatёsisht politika e saj, do duhej qё me çdo kusht tё kёrkonte tё vërtetën e krimeve prej agresorit si tё dikurshёm ashtu edhe tё tashёm. Kjo do duhej tё ishte rruga mё e vёrtetё dhe e kёrkushme. Kosova, duke pasё parasysh krimet e pa ndёshkuara dhe jo tё dёnuara, nuk mund tё jetё pjesё e njё bashkёpunimi tё tillё. Po tё ndodhte kjo, atёherё do tё ishte dёshmia mё faktike pse kjo klasё e pёrgjithshme politike duhet shkoj nё shtepi.

Kosova nё situatёn qё organizohet nuk do duhej tё ishte pjesё e njё iniciative tё tillё, mbase kjo nёnkuptohet si lёshim i njё varg krimesh qё ishin zhvilluar nga politika imperialiste serbe.

E vёrteta gjithkujt iu nevojitët, por mё shumё se iu nevojitët popullit tonё askujt tjetёr. E vёrteta, do duhej tё vinte vetёm kur do plotёsoheshin shumё zbrazstёsira pёr fatin e popullit tanё. Kur tё ndёshkohet  politika e viteve tё mёhershme, viteve tё cilat shprehen tё vërtetën e politikёs serbe karshi popullatёs shqiptare, politike gjenocidale.

E vёrteta dhe pajtimi s’mund tё ketё efekte tё rёndёsishme pёr shtetin tonё, pasi Serbia akoma ka çështje tё pambyllura ndaj Kosovёs. Kur kёto çështje marrin formё pёrfundimtare dhe ndёshkohen ata çfarë vranё dhe masakruan, atёherё ndoshta mund tё flitet pёr njё pajtim tё mundshёm. E ardhmja mund tё preket suksesshëm vetëm kur vёhet nё dritё e kaluara, vetёm kur vendoset tё marrin çmimin e berё para disa vite.

Pa tё kaluarën s’mund tё ketё pajtim, dhe gjithnjё pёr tё qenё marrёdhёniet kredibile dhe tё rëndësishme pёr dy shtete, ato duhet tё dalin prej pёrgjegjёsisё. Serbia duhet tё fletё dhe zgjidh tё kaluarën e zhvilluar tё saj nё mёnyrё qё tё jetё e denjtё pёr ti kontribuar tё ardhmёs sё saj. Ndërsa politika e Kosovës, nёse arrinё tё mos e kёrkojё dhe dёnojё pёrgjegjёsinё serbe karshi popullatёs sё saj, atёherё vendos tё minoj idealizimin e drejtё tё heronjёve shiqptar. Pra, pёr tё ndёrtuar tё ardhmёn duhet shikuar tё kaluarёn, mbase e kaluara ka peshё fondamentale nё procese tё mёtejme.

 14.02.2017, 22:02  | B.M. | 809 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet ministri i drejtësisë, Bilen Saliji
« Zhurnal mëson » Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
Martohet për herë të dytë Sefer Canoski, ish bashkëshortja Lejla vajza e Velija Ramkovskit
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.