« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Katrorka Jaffa
KATR.jpg

Përbërësit:
4 vezë, 24 luge sheqer, 24 luge qumësht, 24 luge vaj, 24 luge miell, 2 pluhur për pjekje, 2 luge kakao, lëng portokalli.

Kremi:
2 Portokaj te ngrire, 2 puding vanilje, 200gr sheqer, 4 luge marmalate kajsie, 125gr margarin, 500ml qumësht.

Glazura:
100gr çokollatë, 4 luge vaj.

Përgatitja:

Perziejme te bardhat e vezes me sheqerin derisa te behet shkume e forte.

Shtojme apstaj qumeshtin,vajin,miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

Masen e perzijme,ndajme ne dy pjese dhe njeres i shtojme kakaon.

Pjkeim dy peta ne 200 grade per nga 20 minuta.

Kur peta e verdhe te jete ftohur teresisht e thermojme ne grimca te vogla.

Per kremin portokajt e ngrire i grijme ne rende.

Ne pak qumesht te ftohet tretim pluhurin e pudingave kurse pjesen tjeter e veme te vloje me sheqerin.

Ne qumeshtin qe vlon shtojme pudingat e tretura dhe perziejme derisa te trashet pudinga.

Pudingen e leme te ftohet teresisht dhe pastaj ne te shtojme margarienen e rrahur ne mase kremoze dhe perziejme.

Shtojme dhe marmelaten e kajsise,portokallin e grire ne rende,dhe pandispanjen e thermuar dhe te gjitha bashke i perzijme mire.

Ne fund peten e kafte e njomim me lengun e portokallit,pastaj kremin e verdhe dhe ne fund glazuren em cokollaten e shkrire me vajin.

Pasi ftohet servojme sipas deshires.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 09.12.2017, 11:25  | L.E. | 1,723 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.