Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin
bota
Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Tetë vende nga Këshilli 15-anëtarësh i sigurimit të KB-së mbrëmë kërkuan konvokimin e mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit, pas vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit.

 

“Përfaqësuesit e Bolivisë, Britanisë së Madhe, Egjiptit, Italisë, Senegalit, Uruguait, Suedisë dhe Francës kërkuan nga kryesimi japonez me Këshillin e sigurimit të organizojë seancë të jashtëzakonshme me ekspoze të sekretarit të përgjithshëm Antonio Guteresh, që do të mbahet në fund të javës”, thuhet në kumtesën e misionit suedez në KB.

 

Mbledhja me siguri do të mbahet nesër.

© ZHURNAL 07.12.2017, 09:28 | Z.H. | 749 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."