Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë..
« Analistët » Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Hetimet po tregojnë se në duar janë ndarë lëndë gjyqësore
download 11321.jpg

Shkup, 7 dhjetor - Ministria e Drejtësisë vërtetoi se lëndët në njësinë e Shkupit janë ndarë në duar, kurse 860 lëndë aspak nuk kanë fituar gjyqtar, transmeton Zhurnal.

 

Pjesa e parë e shikimit të funksionimit të sistemit AKMIS që e realizoi Ministria e Drejtësisë vërtetoi se lëndët në njësinë e Shkupit janë ndarë në duar.

 

Nuk është përdorur shpërndarja automatike e lëndëve.

 

Renditja vjetore për vitin 2016 dhe 2017 është ndërruar shumë herë, dhe me procedure jo të rregullt. Dhjetë herë është ndërruar renditja e gjyqtarëve në Gjykatën Penale në këto dy vite në të cilën vetëm në shtator të vitit 2016 tre herë është ndërruar renditja e gjyqtarëve.

 

Është zbuluar se 850 lëndë nuk kanë fituar gjyqtarë.

Në Gjykatën Themelore përbërja e gjyqtarëve është ndërruar shumë here. Në shtator të vitit 2017 nëntë herë janë ndërruar gjyqtarët.

 

Ministri Bilen Saliu tha se në këtë mënyrë nuk është zgjedhur gjyqtar në raste, sepse qëllimisht janë vendosur gjyqtarë konkret për lëndë të caktuara.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.12.2017, 16:08  | I.XH | 738 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Emrat » Kush janë 200 intelektualët maqedonas që kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.