Hetimet po tregojnë se në duar janë ndarë lëndë gjyqësore
maqedonia
Hetimet po tregojnë se në duar janë ndarë lëndë gjyqësore

Hetimet po tregojnë se në duar janë ndarë lëndë gjyqësore

Shkup, 7 dhjetor - Ministria e Drejtësisë vërtetoi se lëndët në njësinë e Shkupit janë ndarë në duar, kurse 860 lëndë aspak nuk kanë fituar gjyqtar, transmeton Zhurnal.

 

Pjesa e parë e shikimit të funksionimit të sistemit AKMIS që e realizoi Ministria e Drejtësisë vërtetoi se lëndët në njësinë e Shkupit janë ndarë në duar.

 

Nuk është përdorur shpërndarja automatike e lëndëve.

 

Renditja vjetore për vitin 2016 dhe 2017 është ndërruar shumë herë, dhe me procedure jo të rregullt. Dhjetë herë është ndërruar renditja e gjyqtarëve në Gjykatën Penale në këto dy vite në të cilën vetëm në shtator të vitit 2016 tre herë është ndërruar renditja e gjyqtarëve.

 

Është zbuluar se 850 lëndë nuk kanë fituar gjyqtarë.

Në Gjykatën Themelore përbërja e gjyqtarëve është ndërruar shumë here. Në shtator të vitit 2017 nëntë herë janë ndërruar gjyqtarët.

 

Ministri Bilen Saliu tha se në këtë mënyrë nuk është zgjedhur gjyqtar në raste, sepse qëllimisht janë vendosur gjyqtarë konkret për lëndë të caktuara.

© ZHURNAL 07.12.2017, 16:08 | I.XH | 890 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."