« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na ..
"OVL UÇK" e Kosovës do të shënojë 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në Maqedoni
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Japan Airlines investon miliona në avionë supersonikë
japann.jpg

Linja ajrore e dytë më e madhe japoneze është e përfshirë me dhjetë milion dollarë në fillimin supersonik dhe dëshiron të ndihmojë me zhvillimin e avionit.

Boom Supersonic ka marrë 10 milionë dollarë investime nga Japan Airlines. Boom aktualisht duke punuar në një avion supersonik, më i shpejtë, më i qetë dhe me kosto më efektive për të qenë si Concorde legjendare. Kjo është raportuar nga Reuters.

Japan Airlines ka siguruar mundësinë për të blerë deri në 20 avionë. Përveç kësaj, kompania mbështet projektimin e makinës dhe hartimin e zonës së pasagjerëve. Është linja ajrore e parë për të investuar para në projekt, transmeton lajmi.net.
Boom ka marrë tashmë 76 pre-urdhra për jet me 55 vende, përfshirë edhe nga Virgin Atlantic. Rruga nga Nju Jorku në Londër duhet të përfundojë në vetëm tre orë dhe 15 minuta. Sipas kompanisë, avioni ka planifikuar të hyjë në veprim në mesin e viteve 2020.
Zhurma supersonike

Ekspertët e aviacionit ende janë duke debatuar nëse është e mundur të operohet një mbulim kosto supersonik me avion. Concorde u përdor pastaj nga British Airways dhe Air France. Edhe atëherë ishte e vështirë për shkak të shpenzimeve të larta të karburantit për ta bërë aplikimin ekonomikisht të suksesshëm. Sipas njoftimeve, vetëm British Airways ishte në të zezë me avion.

Një problem tjetër është zhurma supersonike. Në vitin 1973, për shembull, Autoriteti i Sigurisë Ajrore i SHBA (FAA) e ndaloi përdorimin e fluturimeve supersonike mbi Shtetet e Bashkuara. Arsyeja ishte vëllimi. Boom Supersonic thotë se zhurma e avionit të ri është të paktën 30 herë më e qetë se ajo e Concorde. Kostot e biletave duhet të jenë 75 për qind më të ulëta se ato të Concorde. Për një fluturim nga Nju Jorku në Londër dhe pasagjerët e paguar të Concorde 1997 përafërsisht 8000 dollarë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.12.2017, 12:20  | L.E. | 592 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
A e mbani mend “Nazifin e vogël” tek seriali Karadayi, ja si duket sot (FOTO)
Nisi lufta? Turqit qëllojnë në drejtim të ushtrisë siriane në Afrin
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.