« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Takim i delegacionit qeveritar me përfaqësues të Bankës Botërore
03_2.jpg

Shkup, 6 dhjetor - Thellimi i bashkëpunimit mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe mbështetja që e jep Banka Botërore, ishte temë e takimit që delegacioni qeveritar, në përbërje të të cilit është Koço Angjushev, zëvendëskryeministër i angazhuar për Çështje Ekonomike dhe Dragan Tevdovski, ministër i Financave, sot pasdite realizuan në Sofje me Kristalina Georgieva, drejtoreshë kryesore ekzekutive e Bankës botërore, e shoqëruar nga Siril Miller, nënkryetar i Bankës Botërore për rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore dhe Linda Van Gelder, drejtoreshë rajonale për Ballkanin Perëndimor.

Nga shërbimi qeveritar për shtyp informojnë se delegacioni nga Qeveria e RM-së në takim e ka shprehur qëndrimin e fuqishëm të Qeverisë për intensifikim të projekteve infrastrukturore, si dhe për përmirësim të ndërlidhjes në pjesën e tregtisë, transportit dhe teknologjisë informatike.

Në takim është shprehur pajtueshmëri e përbashkët e të dy palëve se avancimi i bashkëpunimit në muajt e fundit do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Takimi i delegacionit të Qeverisë së RM-së me përfaqësuesit e Bankës Botërore në nivel më të lartë u mbajt në prag të Konferencës së nesërme ndërkombëtare në Sofje "Integrim më i fuqishëm rajonal i Ballkanit", ku nikoqir është Banka Botërore dhe në të cilën do të marrin pjesë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, për çka sonte nga Brukseli në Sofje vjen edhe kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 06.12.2017, 18:03  | D.J. | 388 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.