« Analizë » Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin..
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
« Partitë shqiptare për veton e Ivanovit » Jemi të zhgënjyer, kemi menduar që do të reflektonte
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !..
Tortë me arra
tortee.jpg

Përbërësit:

4 te bardha te vezes

175gr sheqer

2 luge miell

1.5 kakao

1/2 qese bakin

200gr arra te imtesuara te pjekura.

Filli:

4 te verdha te vezes

150gr sheqer

1.5 luge qumësht

1.5 luge kakao

100gr margarinë.

Glazura:

100gr eurokrem.

 

Përgatitja:

Se pari tunden te bardhat e vezes ne shkume te forte.

Pastaj shtohet mielli i perzier me bakin, kakao,dhe arrat e imtesuara dhe perzihet me luge.

Krejt mase pasi perzihet mire, qitet ne kallepin per pjekje te madhesise 20×20 dhe piqet ne nje vend e pastaj pritet horizontalisht dhe behen dy peta, ose brumi ndahet ne dy pjese dhe piqen ndaras .

Pandispanjat e pjekura lihen te ftohen.

Per kremin perzihen te verdhat e vezes me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri,pastaj shtohet qumeshti dhe kakao.

Kjo perzierje qitet ne zjarre te ngadalshem te zihet per 5-10 minuta.

Kur kremi te jete zier e largojme nga zjarri dhe e leme te ftohet pak.

Pastaj tundim margarinen e qendruar me pare ne temperature ambienti dhe i bashkohet kremit thuajse te ftohur dhe perzihet akoma me mixer derisa masa te njetrajtesohet.

Kremin e perzier mire e qesim persiper pandispanjes se pare dhe persiper vendosim pandispanjen e dyte.

Krejt persiper qesim eurokremin e shkrire pak dhe e shperndajme mire ne krejt siperfaqen e siperme.

Embelsira duhet te qendroj se paku tri ore e pastaj te sherbehet.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 02.12.2017, 11:52  | L.E. | 1,704 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
Nora ia lë në dorë Reneenë axhit Patris, shikoni si e ‘torturon’ ai!
“E vërteta për BDI-në” - keqpërdorime të shumta edhe në NP “Parkingje publike dhe gjelbërime” - Gostivar   
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !?
Vajza e Gjyste Vulajt tregon gjoksin, ndizet rrjeti...
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.