ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL
LSDM pro një njësie zgjedhore, BDI kundër
Ballkani, sërish “korridor” refugjatësh drejt Perëndimit

 

Lajme nga Maqedonia
Zaev: Ligji për gjuhët miratohet në fund të janarit
134023163_1.jpg

Shkup, 16 dhjetor - Ligji për përdormimin e gjuhëve i cili parasheh avancimin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe në Maqedoni pritet të miratohet deri në fund të janarit të vitit 2018. Kështu deklaroi Kryeminsitri Zoran Zaev, bazuar në agjendën që i ka paraqitur atij kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi.

“Në pajtim me Kushtetutën qytetarët e bashkësisë së dytë sipas numirit, bashkësia shqiptare por edhe pjestarët e bashkësive të tjera më të vogla, do të fitojnë realizim nëpërmjet ligjit të së drejtësis kushtetuese të përdorimit të gjuhës së tyre amtare. Duke shkuar djrejt evropës pres që maqedonia pres që me konsenzus ti përkrahë këto vendime. Shpresoj se ligji do të miratohet diku diku në fund të janarit, në pajtim me agjendën e cila mu paraqit nga kryepari i Kuvendit të Maqedonisë”, shprehet kryeministri i RM-së, Zoran Zaev.   

Këtë prononcim Zaev e bëri në Shqipëri pas mbledhjeve të përbashkët të dy qeverive. Ndërsa ai i shoqëruar edhe nga kryeminsitri shqiptar Edi Rama në ditën e dytë të vizitës në Shqipëri vizituan komunën e Pushtecit dhe Prspën e vogël ku jetojnë pjestarë të komunitetit maqedonas.

“Është shum domethënëse që ne jemi këtu sëbashku, dhe takimi me këtë komunitet nuk është dhjesht një vizitë simbolike por është edhe një mëmnyrë për të treguar për të gjith opinionet tona publike në Shqipëri dhe Maqedoni se sa shum rëndësi I japim kësaj bashkëjetese dhe sa shum e rëndësishe është që njësoj si këta fëmijë që I flasin mrekullisht të dyja gjuhët edhe Maqedonia dhe Shqipëria të komunikojnë mrekullisht me njëra tjetrën”, u shpreh kryeministti i Shqipërisë, Edi Rama.

“Kishim mundësi të shohim një performansë të fëmijëve nga klasa e shtatë, me recitim të poezive edhe në gjuhën maqedone edhe në gjuhën shqipe. Kjo dëshmon se gjuha jonë maqedonase shfrytëzohet këtu fëmijët mësojnë, për shkak se mund të dëgjonim poezi të cilat I dëgjojmë edhe në shkollat tona. Shpresoj se do të kultivohet gjuha shqipe gjithsesi duke i respektuar ligjet e Shqipërisë”, u shpreh kryeministri i RM-së, Zoran Zaev.

Gjatë kësaj vizite dy kryeministrat realizuan takim me përfaqësues të pushtetit lokal, dhe vizituan shkollat me çrast dhuruan edhe pajisje për nxënësit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.12.2017, 15:29  | T.E. | 2,305 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.
 
<