Megjashi: Urgjentisht fëmijët të lëshohen në pushim, lufta për ajër të pastër nuk don politikë
maqedonia
Megjashi: Urgjentisht fëmijët të lëshohen në pushim, lufta për ajër të pastër nuk don politikë

Megjashi: Urgjentisht fëmijët të lëshohen në pushim, lufta për ajër të pastër nuk don politikë

Shkup, 15 dhjetor - Urgjentisht fëmijët të lëshohen në pushim e më të vegjëlit të mos shkojnë në cerdhe, qeveria, ministria e arsimit, e punës dhe politikës sociale, e ambientit jetësorë dhe planifikimit hapësinorë, qendra për menaxhim me kriza dhe shumë institucione tjera të reagojnë në kohë.

Duke pasur parasysh nivelin e lartë të ndotjes së ajrit dhe ndikimin katastrofik në shëndet, kërkojmë nga pushteti qendrorë dhe lokal urgjentisht të marin masa urgjente që mos lëshohen fëmijët në shkolla dhe të mbyllen cerdhet sepse koncentrimet PM 10 dhe PM 2.5 janë jashtëzakonisht nga normalja.

"Apelojmë se gjendja e shëndetit të fëmijëve është alarmante dhe me këtë rezikohen ato sepse më pas del që cdo i dyti fëmijë është i sëmurë nga mushkëritë, asma dhe bronhit", theksojnë nga Megjashi.

© ZHURNAL 15.12.2017, 20:40 | T.E. | 1,358 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."