« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Më pak para për vajtje-ardhjet e deputetëve në Parlament
Bejli: Korrupsioni zvogëlon besimin e qytetarëve tek pushteti
320.jpg

Shkup, 12 dhjetor - Ambasadori amerikan Xhes Bejlli përsëriti edhe një herë se sundimi i së drejtës dhe lufta kundër korrupsionit janë parakushtet kryesore që Maqedonia të jetë e zhvilluar dhe pjesë e strukturave euroatlantike. 

Para studentëve të UEJl-së ku ligjëroi për luftën kundër korupsionit Bejlli tha se korrupsioni duhet luftuar nga të gjithë dhe se për një gjë të tillë nevojitet vullnet i fuqishëm i drejtuesve politik.

“Korrupsioni zvogëlon besimin e qytetarëve tek pushteti, i dobëson institucionet, zvogëlon dhe dobëson ekonominë, ndërsa në rastin e Maqedonisë cenon zhvillimin normal të procesit e bashkërenditjes së saj kah strukturat euroatlantike. Në thelb gjithçka ju përket qytetarëve që të zgjedhin të mos jenë pjesë e rrethit korruptiv, sepse sipas informacioneve nga përfaqësuesja e UNDP Luiza Vinton, 30% e mitmarrjes është ofruar nga qytetarët, pa mos u kërkuar nga dikush”,- deklaroi ambsadori i SHBA-ve Xhes Bejli.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.12.2017, 20:36  | D.J. | 987 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat
Nuhiu: Kundër atyre që nxisin urrejtje nacionale do të ketë masa adekuate
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Fjalët e para të Vuçiqit në Kosovë: Duam paqe me shqiptarët
Granit Shala i zbulon të dashurin Linda Morinës: Meret me politikë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.