« Analizë » Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin..
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
« Partitë shqiptare për veton e Ivanovit » Jemi të zhgënjyer, kemi menduar që do të reflektonte
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !..
Përplasje mes klaneve, të paktën 170 të vdekur
auto_Sudan1513098117.jpg

Më shumë se 170 persona kanë vdekur gjatë javës së fundit në përleshjet midis dy nënklanave në Sudanin e Jugut, ka thënë një deputet i vendit, sipas BBC-së.

Dhuna në rajonin e liqeneve perëndimore ka shënuar gjithashtu më shumë se 200 të plagosur, shtoi Dharuai Mabor Teny. Pavarësisht nga përplasje në këtë vend, që janë të zakonshme, kjo e fundit është tronditëse, ka raportuar korrespondenti i BBC-së nga Nairobi.

Dhuna ka bërë që Presidenti Salva Kiir të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme, duke vënë në lëvizje ushtrinë

 Dhuna përfshiu të rinjtë e armatosur nga dy nënklane rivale Dinka, të cilët u përleshën së pari më 6 dhjetor.

Sipas raportimeve, deri më tani, nga të dyja palët ka 170 persona të vdekur, 342 shtëpi thuajse të djegura dhe 1.800 persona të zhvendosur.

Sudani i Jugut u bë i pavarur në vitin 2011 pas shkëputjes nga Sudani. Që nga ajo kohë, vendi është goditur nga konflikte të shumta etnike dhe politike.

Përpjekjet e ndërmjetësimit nga Bashkimi Afrikan dhe qeveritë e huaja nuk kanë arritur të sjellin paqe.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.12.2017, 18:14  | T.E. | 415 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bëhuni gati se bora dhe acari po vijnë, ja detajet
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
Deklarat e Ramës për Maqedoninë dhe Kosovën, "çmendet" Rusia
Nora ia lë në dorë Reneenë axhit Patris, shikoni si e ‘torturon’ ai!
“E vërteta për BDI-në” - keqpërdorime të shumta edhe në NP “Parkingje publike dhe gjelbërime” - Gostivar   
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.