« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Më pak para për vajtje-ardhjet e deputetëve në Parlament
Macron kërkon “mobilizim më të fuqishëm” për klimën
CA4A6786-5BF5-4BDB-A649-B7EB0B97571E_cx0_cy10_cw0_w1023_r1_s-650x358.jpg

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kërkoi veprime më të fuqishme në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

 

“Jemi shumë larg qëllimit të Marrëveshjes së Parisit për kufizimin e rritjes së temperaturës nën dy gradë Celsius”, tha Macron për gazeën Le Monde.

 

“Pa mobilizim më të fuqishëm, nuk do të kemi sukses”, shtoi ai.

 

Parisi mirëpret sot dhjetëra kryetarë të shteteve dhe qeverive në një samit njëditor për mbrojtjen e Tokës nga ngrohja globale.

 

Samiti i Një Planeti, i bashkorganizuar nga Franca, Banka Botërore dhe Kombet e Bashkuara, shënon përvjetorin e dytë të Marrëveshjes historike të Parisit për kufizimin e ndryshimeve klimatike.

 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i cili e ka tërhequr SHBA-në nga kjo marrëveshje, nuk është ftuar në tubim.

 

Udhëheqësit e ndotësve të tjerë të mëdhenj: Kinës, Indisë, Brazilit dhe Rusisë, ashtu si dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, në mesin e anëtarëve të BE-së, do të mungojnë gjithashtu.

 

Marrëveshja e Parisit për Klimën, e miratuar nga 195 vende, i angazhon nënshkruesit ta mbajnë rritjen e temperaturës globale këtë shekull “nën dy gradë Celsius”.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.12.2017, 14:47  | Z.H. | 152 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat
Nuhiu: Kundër atyre që nxisin urrejtje nacionale do të ketë masa adekuate
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Fjalët e para të Vuçiqit në Kosovë: Duam paqe me shqiptarët
Granit Shala i zbulon të dashurin Linda Morinës: Meret me politikë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.