« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Më pak para për vajtje-ardhjet e deputetëve në Parlament
Zaev: Në mbrëmje vendoset për Ministrinë e Shëndetësisë
25157966_10156100725927932_8683044172485247721_n.jpg

Shkup, 12 dhjetor - Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, sot gjatë konferencës së mbajtur të përbashkët njoftuan se “Të dy shtetet kanë qëllim që të vazhdojnë bashkëpunimin e dy shteteve, unë jam kryeministri i parë i Maqedonisë i cili ka vizituar Kosovën, si dhe do te takohem me Kryeparlamentarin dhe Presidentin e shtetit, transmeton Zhurnal.

“Sot kishim rastin te flasin per bashkëpunim si dhe hapjen e vendkafilimit kufitar, Bellanoc Stançiç,  dhe autostradën Prishtinë –Maqedoni, Hani Elezit. Më tej 21 marrëveshje do të nënshkruhen për të mirën e qytetarëve nga të dyja shtetet , sepse dy shtete  janë me aspirata të njejta, për antarësimin e Maqedonisë dhe Kosovës në Nato , sepse e ardhmja eshte ne Nato dhe BE” tha Zaev.

Ai më tej shtoi se të gjithë qytetarët e të dyja vendeve maksimalisht të bashkëpunojnë në të gjitha sferat si në kulturë, arsim e më gjerë.

Kryeministri Ramush Haradinaj dha mesazhin që Zoran Zaev me vizitën e tij e ka dërguar një mesazh të qartë të nderimit dhe të rrespektimit të ndërsjelltë.

Në pyetje të gazetarëve të dy kryeministrat për pothuajse temat më  të ndijshme kishin qëndrim të njejtë.

Zaev i pyetur për politikën e brendshme si dhe plotësimin e posteve të lira ministrore deklaroi se”Sonte në mbrëmje, partnerët e koalicionit do të kenë takim për postin e Shëndetësisë dhe postet  e tjera që kanë mbetur të zbrasura, dhe shpresoj që sonte të vendosim”.

I pyetur edhe për propozimet e shfaqura në mediat Greke për propozim të emrave për Maqedoninë, ai tha se nuk ka arritur deri këtu të bisedohet, si dhe pret që sot me negociatorin Metju Nimic, të dyja vendet si Greqia dhe Maqedonia, fuqimisht të tregojnë dëshirën për të tejkaluar pikat stopuese rreth kontestit me emrin.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.12.2017, 10:57  | I.XH | 4,964 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat
Nuhiu: Kundër atyre që nxisin urrejtje nacionale do të ketë masa adekuate
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Fjalët e para të Vuçiqit në Kosovë: Duam paqe me shqiptarët
Granit Shala i zbulon të dashurin Linda Morinës: Meret me politikë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.