« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Krem karamel
krem.jpg

Përbërësit

PËR KARAMEL

gjysmë gote sheqer

PËR GLAZURË

1 litër qumësht

1 gotë miell

1 gotë sheqer

1 vanilje

1 lugë të gjellës gjalpë

Hapat

1 Në një tigan e derdhim sheqerin dhe në temperaturë mesatare e pjekim, nga një lugë e e derdhim nëpër tasa ose gota.

2 Qumështin, sheqerin dhe miellin e vendosim në një tenxhere në temperaturë të ultë për pjekje, pasi fillon të trashët e largojmë nga zjarri dhe ia shtojmë vaniljën dhe gjalpin.

3 E përziejmë glazurën pastaj e derdhim nëpër tasa që më herët kishim derdhur karamelën.

4 Tasat i vendosim në frigorifer për pritje rreth 3-4 orë, pas pritjës e vendosim në pjatë krem karamelin e përgatitur.

Ju bëftë mirë!

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 05.11.2017, 10:27  | L.E. | 2,344 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.