Donçev: Firma e kumbarit të Gruevskit importon ilaçe të falsifikuara nga Turqia
maqedonia
Donçev: Firma e kumbarit të Gruevskit importon ilaçe të falsifikuara nga Turqia

Donçev: Firma e kumbarit të Gruevskit importon ilaçe të falsifikuara nga Turqia

Shkup, 23 nëntor - Policia turke që para dy viteve ka paralajmruar për kanele ilegale në Turqi që prodhojnë barna (ilaçe) për tregun e Maqedononisë. Këto barna, të prodhuara nga rrethe të dyshimta, ndërsa të paqetuara në paqetim të prodhuesit, arrijnë në Maqedoni nëpërmjet të ashtu quajturit import paralel. Edhe më tragjike është ajo se këto barna futen në Maqedoni pas asnjë llojë certifikate cilësie për shkak se dispozita ligjore për këtë çështje është hequr që në vitin 2013, shkruan Zhurnal.

Këto pretendime tronditëse për importin paralel të barnave i ka bërë publike drejtori i Fondit Shëndetësor, Dan Donçev, në një intervistë për Fokus. 

Ai pjesërisht zbulon se edhe kush më së shumti ka përfituar nga  vendosja e importit paralel:

"Tre firma të cilat kontrollojnë mbi 50 për qind të tregut të importit paralel janë në lidhje kumbare dhe familjare me ish-kryeministrit Nikolla Gruevski", informon Den Donçev.

© ZHURNAL 23.11.2017, 23:10 | D.J.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."