« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Uber ka paguar një grup hakerash për të fshehur hakimin e 57 milion llogarive
uber_7.jpg

Uber Technologies pagoi një grup hakerash plot 100,000 dollar për të mbajtur të fshehtë një sulm kibernetik i cili ekspozoi informacionin personal të 57 milion llogarive tha kompania ditën e Marte.

Zbulimi i hakimit çoi në shkarkimin e dy punonjësve që ishin përgjegjës për ngjarjen tha Dara Khosrowshahi, CEO i cili zëvendësoi Travis Kalanick në Gusht.

Sulmi ka ndodhur në Tetor të 2016-ës tha Khosrowshahi dhe se vetëm ditët e fundit e kishte mësuar.

Hakimi është një tjetër ngjarje kontroverse për Uber pas akuzave për ngacmime seksuale nga shoferët e kontraktuar të kompanisë së shërbimit taksi.

Informacionet e vjedhura janë emra, adresa e-mail dhe numra telefonikë të përdoruesve të Uber në mbarë botën.

Dy hakerët kishin fituar akses në informacionin sekret të kompanisë përmes GitHub, një shërbim ku inxhinierët bashkëpunojnë në kodet e softuerëve.

Aty kishin vjedhur kredencialet e Uber nga një ofrues shërbimesh cloud. Një zëdhënës i GitHub kishte thënë se hakimi nuk ka ardhur nga mungesa e sigurisë së GitHub. /PCWorld Albanian

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 09:54  | L.E. | 207 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.